GDO'yu saldık çayıra...

Genetiği değiştirilmiş organizmalarla yapılan tarıma karşı çıkan 'GDO'ya Hayır Platformu' Tarım Bakanlığı'na sert suçlamalarda bulundu. Dün bir basın toplantısı düzenleyen platform üyeleri, bakanlığın 'Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'nı hazırlarken, tüketicinin değil...

İSTANBUL - Genetiği değiştirilmiş organizmalarla yapılan tarıma karşı çıkan 'GDO'ya Hayır Platformu' Tarım Bakanlığı'na sert suçlamalarda bulundu. Dün bir basın toplantısı düzenleyen platform üyeleri, bakanlığın 'Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'nı hazırlarken, tüketicinin değil, GDO'lu ürün üreticisi ve ihracatçısı şirketlerin yararını düşündüğünü öne sürdü. Platform üyeleri ayrıca karar süreçlerine etki edenleri, 'GDO ve yasa tasarısının getirdikleri hakkında bilgisizlikle' de suçladı.
GDO'ya Hayır Platformu dün Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'nı eleştirdi. Platform sözcüsü Ahmet Atalık, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'nün kendilerine verdiği sözü tutmadığını öne sürerek şöyle konuştu:
"Bakanlık, 'Canavar Balon' kampanyamız sırasında platform temsilcilerini davet edip görüşlerini aldı. Ankara'da Canavar Balon'un önünde bizzat bakan Güçlü tarafından yapılan açıklamada taleplerimizin haklı olduğu ve gereklerinin yapılacağı belirtildi. Ancak yasanın hazırlık aşamasında platform temsilcilerinin görüşlerini almamıştır. 5 Ocak 2005'te Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü'nde (TAGEM) yapılan toplantıya, platformumuzdan kimse çağrılmadığı halde, yasanın koyacağı hukuki düzenlemelerin doğrudan muhatabı olacak şirketlerden birisi olan Monsanto'nun bir yetkilisi ve GDO'lu ürün ithalatçısı şirketlerin temsilcileri katılmıştır. Bu katılımın hangi etik anlayışla bağdaşacağı, açık bir sorudur."
Platform sözcüsü Atalık, "TAGEM toplantısını iki saat kala dolaylı yollardan öğrenen platformumuz, ne ilginçtir ki, çağrılı olmadığı halde hazırlıklı olarak katılan tek taraf olmuştur. Burada birçok katılımcının yasa tasarısını bir kez bile okumadığı görülmüştür" dedi.
'Bir avuç şirket için'
1996'dan bu yana Türkiye'ye yasadışı bir şekilde GDO'ların girmesini sağlayanların, şimdi yasaları arkalarına almak üzere olduğunu
öne süren Atalık, tepkisini şöyle sürdürdü: "İddia edilenin aksine 'açlığa çare olmak' gibi toplumsal amacı olmayan bu teknolojiyi reddediyoruz. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) tespitlerine göre açlığın sebebi, ne yetersiz ürün ne de tarım alanlarıdır. GDO teknolojisi, yıllık ciroları 200 milyar doları bulan bir avuç çok uluslu tekelin çıkarınadır."Muğlak ifadeler var
GDO'ya Hayır Platformu'nun hazırlanan Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarısı'nı eleştirdikleri noktalardan bazıları şunlar:
 • Yasa tasarısının 'izleme' başlıklı tanımında yapılan düzenleme, son taslak metninde çıkarılmıştır. Bunun GDO'lu ürünlerin izlenmesine imkân vereceğini düşünerek, yeniden yasa metnine konulması gerekmektedir.
  İz sürebilirlik açısından, çevreye bırakılan (ekilip dikilen) veya piyasaya sürülen GDO'lu ürünün ilk ithalatçısı ile yurtiçindeki ilk üretcisine kadar her aşamada geriye dönük takibinin belirlenmesi, tanımlanması gerekmektedir.
 • Tasarıya "geleneksel ürünlerin üretilmesi veya tüketicinin seçme özgürlüğünün ortadan kaldırılmaması" ifadesi eklenmelidir.
 • Yasa halkın bilgilendirilmesi ve katılımı yapılmadan çıkarılmak istenmektedir. Bu hem uluslararası hem de ulusal yasalara aykırıdır.
 • 'Yasaklar' başlığı altında düzenlenen tasarının 11. maddesinin b bendinde bahsi geçen 'küçük çocuk' kavramı ile kastedilen yaş grubu tasarıda tanımlanmamıştır.
 • Eski taslak metinde GDO'lu ürünlerin her bir ithalatından önce ithalatçı tarafından başvuru yapılacağı söylenmişken, bu durum son taslakta 'bir kereye mahsus' olarak değiştirilmiştir. Bu durum denetim mekanizmasını kolayca atlamaya yarayacaktır.
 • Tasarıda GDO'lu ürünlerle ilgili yapılan iddialar için kanıtlama istiyor. Son derece pahalı olan analizleri, hangi tüketici karşılayacaktır. Şirketler bu durumda yükümlülükten kurtulmaktadır.


  • http://www.radikal.com.tr/7359397359390

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.