Gebze'de kentsel dönüşüm öfkesi

Gebze'de kentsel dönüşüm öfkesi
Gebze'de kentsel dönüşüm öfkesi
Gebze'de kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahallesi'ndeki evlerinin yıktırılacağını öğlenen mahalle sakinleri bugün Gebze Belediyesi önündü protesto gösterisi yaptı.Gebze'de kentsel dönüşüm projesini 3000 kişi protesto etti. Mahalle sakinleri kentsel dönüşüm projesinin bazı kişilere rant sağlamayı hedeflendiğini ileri sürerken AK Partili belediye başkanı Adnan Köşker'in de burada müteahhitlik yapıp para kazanmayı hedeflediğini iddia ettiler.
Gebze Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği'nin organize ettiği protesto gösterisinde mahalle sakinleri taşıdıkları pankart ve sloganlarla da dikkat çekti. "Kentsel ranta hayır", "Halkın barınma hakkını alamazsınız" "Seçtik hizmet için, gasp ediyorlar rant için" şeklinde pankart taşıyan yaklaşık 3 bin kişi belediye binası önünde sloganlar attı.
Mahalle sakinlerinden Ali Çağın burada yaptığı konuşmada, "Belediye Başkanı Adnan Köşker mahalle halkının yüzde 90'nın projeye razı olduğunu söylüyor. Bu doğru değil. Başkanın görevi halkın huzurunu kaçırmak, müteahhitlik yapmak değil halkın huzuru için çalışmaktır, Biz asla ve asla evlerimizi, geleceğimizi teslim etmeyeceğiz. 12 Kasım'a kadar olumlu bir adım atılmadığı takdirde 12 Kasım'da 10 bin kişi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne yürüyeceğiz."
Daha sonra Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hacı Ali Aydın ve dernek yöneticileri projeyi onaylamadıklarına dair 2 bin kişinin imzalı dilekçelerini vermek için belediye binasına girdi. Belediye Başkanı Adnan Köşker'in şehir dışında bulunması nedeniyle heyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Kısbet karşıladı. İmzalı dilekçeleri Kısbet'e veren dernek yöneticisi Ali Çağın, projeye karşı olduğunu, projenin halkı mağdur edeceğini belirterek bu yanlışlıktan dönülmesini istedi."
Öfkeli kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde belediye binası önünden dağıldı.