Gebzeli meslek liseliler 'sismik kobra'yla hayat kurtaracak

Gebzeli meslek liseliler 'sismik kobra'yla hayat kurtaracak
Gebzeli meslek liseliler 'sismik kobra'yla hayat kurtaracak

Gebzeli öğrencilerin geliştirdiği sismik kobra, termik kamerasıyla canlı ararken çok dar alanlardan bile geçiyor. Devrilince kendi kendini düzeltiyor. FOTOĞRAF: ERGÜN AYAZ / DHA

Haber: ERGÜN AYAZ / Arşivi

KOCAELİ - Meslek lisesi öğrencileri, somut sorunlara somut çözümleriyle alkışlandı. Gebzeli öğrenciler enkaz altında kalanları bulmak için geliştirdikleri ‘sismik kobra’, Gölcüklü öğrencilerse TIR kazalarını önlemeye yönelik ‘Akıllı Köprü’ projesiyle dikkat çekti.
MEB ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen Mesleki Teknik Eğitim Fuarı’nın dokuzuncusu başladı. Fuarda Gebze Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin tasarladığı ‘Sismik Kobra’ adlı robot, dalında birinci oldu. Robot önüne konulacak termal kamerayla depremlerde enkaz altında kalan insanlara ulaşacak ve dar mekânlara kolaylıkla girip engelleri aşacak şekilde tasarlandı. Engellerin üzerinden kolaylıkla geçebilen robot isteğe göre hızlanıp yavaşlıyor. Devrildiğinde kendiliğinden doğrulabiliyor.
11’inci sınıf öğrencisi Ercan Erikçi, “17 Ağustos’u yaşadık. Birçok insan öldü, birçok insan da enkaz altında bekledi. Bizim amacımız enkaz altındaki insanların yerini tespit etmek, yaralı olup olmadıklarını anlamak” dedi.
Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nda ise birinci, Gölcük İhsaniye Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinin tasarladığı ‘Akıllı Köprü’. Mert Açıkgöz, “Okulun önünde aşırı yükü nedeniyle köprüye çarpan bir TIR görünce iki ay çalıştık. Yaptığımız sistem, yüklü araçların yüksekliğini ölçüyor ve köprüden sığamayacaksa sesli ve ışıklı uyarıda bulunuyor. Sürücünün köprüden geçmesi engellenerek tali yola yönlendiriliyor” dedi.