Geç kalan müthiş miras

Karapınar ilçesinde altı ay önce ölen babalarının eşyalarını gözden geçiren yedi kardeş, toplam değeri 1 milyon YTL olan devlet tahvili buldu.
Haber: FATİH SÖNMEZ / Arşivi

KONYA - Karapınar ilçesinde altı ay önce ölen babalarının eşyalarını gözden geçiren yedi kardeş, toplam değeri 1 milyon YTL olan devlet tahvili buldu. Manifaturacılık yaparak geçimini sağlayan babanın bıraktığı tahvillerin, 20 yıllık süre geçtiği için zamanaşımı nedeniyle Hazine'ye devredildiği ortaya çıktı.
1944'te manifaturacılığa başlayan Şevki Karakaya, 1986'da işlerini çocuklarına devretti. Karakaya, altı ay önce 86 yaşında hayatını kaybetti. Karakaya'nın dört erkek, üç kız çocuğu babalarından kalan mirası paylaştı.
Babasının evde bulunan eşyalarını gözden geçiren Yakup Karakaya, bir sandık içinde 1965 ve 1966 yılından kalma çok sayıda tahvil buldu. Merkez Bankası Konya Şubesi'ne götürülen tahvillerin 1965 ve 1966 yılında Maliye Bakanlığı'ndan alınmış 100 liralık Kalkınma İstikrazı Tahvili olduğu ve 20 yıllık işlem süresi bulunduğu belirlendi. Merkez Bankası yetkilileri, tahvillerin işlem süresi geçtiği için Hazine'ye aktarıldığını söyledi.
Tahvillerin bugünkü değerinin 1 milyon YTL'yi aştığını öğrendiklerini belirten Yakup Karakaya, "Bunlar, babamın gelecek için yaptığı yatırımlar. Ancak, babam bunları unutmuş. Üzerinde 20 yıllık yazıyor. Yapacak bir şey yok. Maddi durumumuz iyi olduğu için üzülmedik. Hatıra olarak saklayacağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7448167448160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.