Geç olsun da güç olmasın!

Geç olsun da güç olmasın!
Geç olsun da güç olmasın!
Temeli 1679'da atılan Çanakkale'deki Babakale balıkçı barınağı 332 yıl sonra tamamlandı

ÇANAKKALE - Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, temeli 1679 yılında Kaymak Mustafa Paşa tarafından atılan, ancak tamamlanamayan ve 100 metrelik sıradan taş dolgu yapılarak kullanılan Babakale Balıkçı Barınağı, 332 yıl sonra tamamlanarak hizmete açıldı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce yeniden düzenlenen barınağın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin, 671 kilometrelik sahil şeridiyle Türkiye ’nin en uzun kıyıya sahip illerinden birisi olduğunu söyledi.

Bu kıyıların içerisinde Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı, Saros ve Edremit Körfezleri ile Gökçeada ve Bozcaada gibi deniz ürünleri çeşitliliği açısından zengin alanların bulunduğunu dile getiren Atalık, "11 bin kadar vatandaşımız balıkçılıkla uğraşıyor. Bunların ailelerini de düşünecek olursak, 40 bin kadar balıkçılıkla geçimini temin eden kişi var" dedi.

Vali Atalık, yan ürünleri de düşünüldüğünde, balıkçılığın Çanakkale’de önemli bir iş alanı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Çanakkale’de ticari amaçlı, resmi kayıtlı balıkçılık yapan 963 tekne var, 3 bin 500 kadar da amatör balıkçılıkla uğraşan bulunuyor. Bu balıkçılarımız ilimizde 24’ü balıkçı barınağı, 35 balıkçılık kıyı tesislerinden yararlanıyor. Bunlardan en büyüklerinden birisi de, Babakale Balıkçı Barınağı. Bu barınak 1989 yılında ihale edilmiş ama yapılamamış, tamamlanamamış. Yapılan çalışmaların ardından, burası 2009 yılından bu yana kısa sürede tamamlandı.

Bu barınakta, kayıtlı 61 tekne var ve 112 kadar balıkçı faaliyet gösteriyor. Bunun dışında diğer bölgelerden gelip uluslararası sularda balıkçılık yapıp, bu barınaktan faydalanan 40 balıkçı daha var. Bu tesisin kapasitesi daha da genişleyebilir."

-"BARINAĞIN TEMELİ 1679 YILINDA ATILDI"-

DLH Genel Müdür Yardımcısı Metin Tahan, barınak hakkında bilgiler verdi. Babakale Balıkçı Barınağı’nın temelinin Osmanlı paşalarından Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1679 yılında atıldığını anlatan Tahan, şöyle konuştu: "O dönemde çıkan bir isyan sonrası Kaymak Mustafa Paşa öldürülünce, maalesef balıkçı barınağı 100 metre kadar sıradan taş dolgu yapılarak bugüne kadar beklemiş. 2009 yılı ocak ayında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bu tarihi limanın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için talimat verdi. Biz de 18 aylık bir sürede barınağı tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz."

Yeniden düzenlenme çalışmalarının, 2009 yılının 6. ayında başladığını ifade eden Tahan, barınağın planlanan süreden 10 ay önce bitirildiğini vurguladı.

Barınakta, 575 metre uzunluğunda dalga kıran ve 80 bin metrekare kullanılan su alanı bulunduğunu dile getiren Tahan, 200 balıkçı teknesinin yanaşabildiği barınağın, gemiler ve yatlar için uğrak ve muhafaza yeri olarak da düzenlendiğini açıkladı.
Konuşmaların ardından, balıkçı barınağının açılışı gerçekleştirildi.

Törene, AK Parti milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku, Ayvacık Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Ayvacık Belediye Başkanı Ünal Şahin ve vatandaşlar katıldı. (aa)