'Gece araması' adliyede kriz yarattı

'Gece araması' adliyede kriz yarattı
'Gece araması' adliyede kriz yarattı
ABD elçiliğine saldırı düzenleyen Ecevit Şanlı'ya sahte kimlik verdiği iddia edilen F.K'nin evinde arama yapan polisler, nöbetçi hakime ulaşamadığı için arama kararını nöbetçi savcıdan aldı. Bu nedenle hakim ve savcı arasında yaşanan kriz tutanaklara yansıdı.

İSTANBUL - ABD Büyükelçiliği binasına bombalı intihar saldırısı ile ilgili soruşturma yürüten savcılığın, şüphelilere ilişkin arama ve el koyma talebinin özgürlük hakimi tarafından reddedilmesi üzerine adliyede kriz yaşandığı ortaya çıktı.


SALDIRGANIN BAĞLANTISI TESPİT EDİLDİ
1 Şubat tarihinde Ankara ABD Büyükelçiliği’ne DHKP/C’li olduğu belirtilen Ecevit Şanlı tarafından bombalı intihar saldırısı düzenlendi. Saldırının ardından Şanlı’ya, F. K. isimli bir şahsın sahte kimlik verdiği tespit edildi. Bu tespitin üzerine İstanbul terör polisleri, saldırının olduğu gece F.K’nin İstanbul Bahçelievler’deki adresini tespit etti.


ADLİYEYE GECE GELEN POLİS ARAMA VE EL KOYMA İZNİ İSTEDİ
İstanbul Emniyeti, F. K.’nın Bahçelievler’deki evinde arama yapılabilmesi için 00:30 sularında nöbetçi 3 Nolu TMK hakimliğinden talepte bulundu. Arama el koyma izin talebinin gerekçesi ise delillerin yok edilebileceği, kaybolabileceği ve şüphelinin kaçma ihtimali olarak gösterildi.


NÖBETÇİ HAKİM BULUNAMADI
Ancak nöbetçi 3 Nolu Hakim makamında bulanamadı. Hakime ulaşamayan polisler bu sefer taleplerini Terörle Mücadelede görevli nöbetçi savcılığa iletti.


HAKİM OLMAYINCA NÖBETÇİ SAVCI ARAMA VE EL KOYMA KARARINI VERDİ
Savcılık 00:55 sularında F.K’nın evinde arama ve el koyma kararına izni verdi. Aynı gece yapılan aramalar sonunda 80 gb harici bellek 19 adet cd ve dvd’ye el konuldu.


HAKİM, ARAMA VE EL KOYMA KARARINI ONAYLAMADI
Polise arama ve el koyma kararlarını veren savcılık, kamuoyunda Özgürlük hakimi olarak bilinen TMK 10. maddeyle yetkili 3 Nolu hakime, yasa gereği arama ve el koyma kararının onanması talebinde bulundu. 3 Nolu hakimlik ise kararında “Gece vakti arama yapılmasına ilişkin yasal gerekçelere yer verilmediği aramanın 01:35 ile 02:15 arasında yapıldığını" belirtti.


HAKİM: GECE ARAMA YAPILAMAZ
CMK’ya göre konuttA veya iş yerinde gece vakti arama yapılamayacağını belirten hakim, yasaya göre gecikmesinde sakınca bulunan hallerde gece arama yapılabileceğine dikkat çekti. Kararda, “Ancak gecikmesinde sakınca bulunan halin somut olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde belirleme yapmaksızın gerekçe belirtmeksizin verilen arama kararı yasaya aykırıdır." denildi. 3 Nolu hakimlik bu gerekçelerle arama ve el koyma kararının onaylamadı.


SAVCI: GÖREV BAŞINDAKİ HAKİME ULAŞILAMADI
Bu reT kararını alan savcılık, bir üst hakimlik olan 1 Nolu hakimliğe itiraz etti. Talebin reddedilmesi üzerine yeniden itiraz eden savcılık yazısında sert bir dil kullandı. Görev başındaki hakime ulaşılamadığına dikkat çeken savcılık, gece 00.55 itibariyle nöbetçi hakimin görev başında bulunmaması nedeniyle savcılık tarafından arama ve el koyma izni verildiğini vurguladı.


SAVCI: SOMUT GEREKÇELER MEVCUT
Arama ve el koyma kararında somut gerekçelerin yer aldığı belirtilerek, “ Türkiye ’yi uluslararası ilişkilerde zor duruma sokan ve amacına ulaşmış olan bir terör eyleminin gerçekleşmesine iştirak eden şahısların tespiti ve delillerin ele geçirilmesinin çok önemli olduğu, terörle mücadelede ve suç delillerin elde edilmesinde zaafiyete neden olabilecek şekilde soruşturmayı engeller mahiyette karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır" denildi. Yazıda ayrıca nasıl bir somut gerekçe gösterilmesi gerektiği belirtilmeden reT kararı verilmesi de eleştirilerek, “Mahkemece, gerekçe belirtildiği halde, kime ve neye göre, nasıl bir somut gerekçe gösterilmesi gerektiği belirtilmeden soyut ifade ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır." denildi.


ÜST MAHKEME DE REDDETTİ
Talebi inceleyen 1 Nolu hakimlik De arama ve el koyma kararındaki gerekçelerin genel geçer ifadeler olduğunu belirterek, 3 Nolu hakimliğin kararını yerinde buldu ve savcılığın itirazını reddetti. Yapılan itirazların reddedilmesi üzerine, savcılıktan edinilen bilgiye göre şüpheli F. K'dan ele geçirilen belgeler delil olma niteliğini yitirdi.


Selahattin GÜNDAY / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112912011291203

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savcinin itirazi her seyi ozetliyor - keryil

  savci "neye gore kime gore somut gerekce" gibi bir sey diyebiliyorsa o ulkede kimse somut gerekcenin ne oldugunu sormamistir bu savciya. bu sartlari hakimler degil yasalar belirler ulkemizde, hakimler ise takdir sahibidir. savci merak ediyorsa acsin aihm ictihatlarindan baksin somut gerekce ne demekmis, carsaf carsaf yaziyor. "su su delilden dolayi, su su kisiyle ilgili su sekilde supheler var, saat ikide bu aramayi yapmazsak da su gibi somut sakincalari olur" derse bir savci, o somut sakincalar da gozardi edilemeyecek kadar gercekse kimse savcidan somut gerekce istemezdi zaten. ama savci ne demis, "efendim siz bu karari vermezseniz terorle mucadeleye zaafa ugrar". neden ugrar? hangi delile dayanarak iddia ediyorsunuz bunu? afedersiniz ama sirf saydiklariniz (ki hepsi soyut seyler, ne toplanacak delil belli, ne de bu delilin hemen su anda toplanmasinin neden gerektigi, unutmayin ki "sonra izin aliriz" denilerek bulunan deliller de bu karari etkileyemez) "zaafa ugrar" diye insanlarin evlerini sabaha karsi basmak icin gerekce istemeyen hakim hakim degil olsa olsa ka$edir, damgadir. sozun ozu sudur ki, burada eger gercekten sucla mucadelede bir zaafa dusulmusse, kendi kanaatinin somut delil teskil ettigini dusunen o alcakgonullu savcimiz yuzunden dusulmustur. adam gibi gerekce sunsaydi turkiye gibi bir ulkede iki ayri hakim reddetmezdi talebini.

  Türkiye'de Yargıçlar Var.Ölmedik. - Su Cemre Sim

  Umarız yargıçlar cezalandırılmaz.İki yargıcın uygun görmediği bir aramaya savcı ya da polislerin yakınması ayıp.

  kurallara ne kadar da saygililar - huseyinyilmaz1973

  siz kimi kandiriyorsunuz. sabahin 5 inde coluk cocuk uyurken bastiniz, dagittiniz kesk lilerin evlerini.