Gece çalışamayız çünkü çiğ oluyor

Gece çalışamayız çünkü çiğ oluyor
Gece çalışamayız çünkü çiğ oluyor
Karayolları, 2. köprüdeki çalışmanın neden 3 ay süreceğini ve gece çalışamadıklarını açıkladı: 'Çünkü bu bir asfalt çalışması değil'.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde 3 ay devam edecek olan bakım, İstanbullular için çileye dönmüş durumda. Köprüden geçen araç sayısı çalışmalarla birlikte düştü. Ancak geçiş süresi tersine arttı. İstanbulluların en çok şikâyette bulunduğu konu çalışmaların neden 3 ay sürdüğü...
Hem bu soruyu hem de çalışmalarda aşama aşama neler yapıldığını, neden gece çalışılamadığı gibi soruları Karayolları İşletmeler Başmühendisi Beyhan Yaraman’a sorduk. 

Yapılan çalışmanın amacı nedir?
Köprü aslında çelik bir yapıdan oluşuyor. Onun üzerinde izolasyon malzemesi ve asfalt var. Asıl amaç çelik yapının korozyondan (paslanma) ve sudan korunması. Çelik yapının üzerindeki izolasyon malzemesi ve asfalt sökülüp, gerekli onarımlar yapılıp, yeniden izolasyon malzemesi ve asfaltla kaplanacak. Yapılan asfalt yenileme çalışması değil. 

Neden 3 ay sürüyor?
Öncelikle trafiği fazla etkilememek için 4 fazda çalışmalar yürütülecek. Her yönde kademeli olarak kapatılacak. Önce köprünün üzerindeki asfalt sökülüyor. Daha önce yapılan izolasyon sökülüyor. Sonra bakımın ardından kaba kumlama, ince kumlama yapılıyor. Kumlama belli bir metreye gelince çinko kaplama yapılıyor. Çinko kaplama çok kısa sürede yapılmak zorunda. İzolasyon tamamlandığında asfaltla yapışmasını sağlayan yapıştırıcı tabaka atılıyor. Üzerine de mastik asfalt yapılıyor. Bu asfalt karayollarında kullanılanlardan farklı. Esnekliği fazla, çeliğe uygun bir malzeme. Geçirimliliği az. 

Daha fazla insanla daha kısa sürede tamamlanamaz mı?
Zaten 2 şeritte çalışıyoruz. Dar bir alan. Maksimum insan kullanıyoruz. Bundan fazlası olmaz. Sabaha kadar çalışmalar sürüyor. Ancak bazı çalışmalar gece yapılamıyor. Çok ince işçilik gerekiyor. Hassas bir imalat. 

Neden gece çalışması yapılmıyor?
Gece sökme ve kaba kumlama gibi çalışmalar yapılıyor. Ancak izolasyonu sağlayan çinko gibi malzemeler gece yapılamıyor. Gece nemden dolayı çiğ oluyor. Çinko nemli ortamda yapılamaz. İzolasyon 3 aşamadan oluşuyor. Gece nemden dolayı izolasyon yapılması mümkün değil. 

Çalışmalar ne zaman bitecek?
Okullar açılıncaya kadar bitirmeyi planlıyoruz. 

Başka ne gibi çalışmalar oluyor?
Bir yandan belli testler yapılıyor. 

Size şikâyetler geliyor mu?
Çok fazla. Özellikle süre konusunda. Herkesi cevaplamaya çalışıyoruz. 

‘Çeliği korumalıyız’ 

En son ne zaman 2. köprünün çelik yapısı ile çalışma yapıldı?
2002 yılında. 

Çelik yapı paslanırsa ne olur?
Zaten 2 asma köprümüz var. Çeliklerin iyi korunması gerekiyor. Korozyon kabuk olur ve kalkar. Büyük miktarda kesit kaybı olur. Kesit kayıpları kaynakla tamir ediliyor. Korozyon bir yerde olduğunda mutlaka ilerler. Önlem alınması gerekiyor. 

Çelik yapıyı açtığınızda korozyon olduğunu gördünüz mü?
Evet, bazı yerlerde vardı. Kaynak yapıldı. 

Haliç Köprüsü’nde nasıl bir çalışma yapılıyor?
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki ile aynı çalışma. 

Çalışmaların maliyeti ne kadar?
Toplam 10 milyon TL.

Trafikte 20-25 bin araç eksildi
Karayolları’nda görevli bir trafik güvenliği uzmanı çalışmalar hakkında şunları söylüyor: “2. köprüden çalışma öncesinde 120 bin araç geçiyordu. Haziran 15’te tek yönde 140 bin araç geçişi oldu. Çalışmanını başladığı günün ertesinde bu sayı 70 bine düştü. Her gün trafik sayımları yapılıyor. Ancak rahatlama olduğunu görenler yeniden 2. köprüye geldi. Sayı 88 binlere çıktı. 2. köprüdeki araçların yüzde 14’ünün 1. köprüye gittiğini anladık. Ancak yine de 20-25bin araç köprüleri hiç kullanmadı.” 

Galata çözümü
Öte yandan Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki bakım çalışması nedeniyle yoğunlaşan trafiğin rahatlatılması amacıyla Balat-Hasköy arasına taşınan eski Galata Köprüsü, bu pazar trafiğe açılacak. Şehir Hatları da, pazartesi gününden itibaren Kabataş’tan Küçüksu ve Beykoz seferleri başlatacak.


  http://www.radikal.com.tr/109345310934533

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yuzsuzluk - burhankurt

  1- iki seritte calisiyor olabilirsin ama kopru bir kmden uzun ve sen bir tane kumlama makinesiyle calisiyorsan bunu kimseye anlatamazsin. Kumlama makinesi dedigin alet ben diyim 5000 sen de 10000 eurodur. Ac ebayden bak. Kullanimi da bir iki saatte ogrenilir. O paralarin bogazinizda kalmasini dilerim. 2-Ayni mantik izolasyon sokulmesi icin de gecerlidir. Bes tane amelenin eline sopali spatula verip izolasyon kazittirirsan o is tabiki uzun surer. Buna uygun ekipman ve daha fazla sayida isci kullanirsan is kisalir. 3-cadir/branda ve isitma sistemi insaat isinde yaygin olarak kullanilir. Hava nemli/soguk diye sizin kafanizda is yapilacak olsaydi basinizi sokacak ev bile bulmakta zorlanirdiniz,insaatlar yetismezdi. 4-yaptiginiz is cok basit kimsenin kafasini karistirmayin. Normal asfalt degilmis de mastik asfaltmis,duyanda dunyada ilk uygulamasini yapiyosunuz zannedecek,butun insaat piyasasina rezil.ettiniz kendinizi,tebrikler.

  gece gündüz - erenirmak

  Gece yapılacak çalışmaları gece yapın gündüz yapılabilecekleri gündüz. sanki 50 m lik köprüde çalışıyorsunuz. Bir de bu aralar köprü altlarını boyama çilesi var. Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde köprü altı boyacıları çıkıp şeritleri kapatıp ellerindeki uzun fırçalarla boya yapmaya çalışıyor. Bu firmalara gece ve sepet ile çalışma şartı getirilse insanlara eziyet etmezsizin.

  Hikaye Bunlar....Vurgun Büyük. - Gogol35

  Almanya kölnde Yasiyorum.Ren nehri uzerinde sadece Köln sinirlari icinde 20 den fazla köprü var ve buradaki nem orani istanbuldan fazla. Arkadaslarin bahsettigi cig yagiyor bahanesi hikaye.Burada ayni sorunu asmak icin iklimleme ortami yaratiliyor.Nasil mi 100 metre uzunlugunda raylar uzerinde kaydirilacak ve iki seridi de kapsayacak körüklü cadir kuruluyor icerisinde kaynak ve diger calismalarin yapilabilmesi icin gerekli iklim kosullari ve isikli ortam olusturuluyor ve calisma kesintisiz devam ediyor.Isi alan taseronlar mümkün olan en az maliyetle isi yapmak istedikleri icin bu halkta bu eziyeti cekiyor.Halkin cektigi dert kimin umrunda.Onlar sadece en az para harcayarak bu isi nasil bitiririmin derdindeler.Isi Hangi firma yüklenmis ve altindan da kac tane firmaya satis yapilmis .Alt taseron sayisi kac bize onu soyleyin.Ihaleyi kim aldi ve kac basamak satisla su anki ekipler isbasi yapti.Isi yuklenen firma ile yapan firma arasinda milyonlarca Lira fark vardir.Asil dikkat cekilmesi gereken konu bu.Yoksa elin gavuru dedigimiz insanlar herzaman kamu ya hesap verebilir olduklarindan burada halka eziyet cektiremiyorlar.Ve bir cadir yaptirip hem gece hemde gunduz icinde calisip en mukkemmel ortamda is yapip yaptiklari isten de en uzun verimi aliyorlar, hem de calisan iscilerinin en saglikli ortamda dis etkenlerden uzak calismalarini sagliyorlar.Insanlik bu iste Para kazanmak degil.