Gece yarısı bomba


Büyütmek için tıklayınız

150 km. sınır ötesi
Diyarbakır ve Malatya'daki üslerden 01.00'de havalanan 50 kadar F-16 ve F-4 savaş uçağı Kuzey Irak'ta üç kamp ve 150 kilometre güneydeki PKK karargâhı Kandil Dağı'nı vurdu. Uçaklar dönünce Hakkâri'deki uzun menzilli toplar devreye girdi.
ABD: İşbirliği artarak sürecek
Radikal'e bilgi veren yetkililer, "Kandil için uygun zaman bekleniyordu. ABD'yle istihbaratlar örtüşünce doğru hedeflere ulaşılacağına inanıldı ve ABD de hava koridoru açınca operasyon yapıldı" dedi. ABD Elçiliği de işbirliğinin artarak süreceğini duyurdu.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri, önceki gün geç saatlerde Kuzey Irak'taki PKK kamplarına hava ve karadan bombardıman düzenledi. Diyarbakır ve Malatya'daki üslerden 50 kadar F-16 savaşan şahin ve F-4 terminatör uçağı saat 01.00'den itibaren Irak sınırının 150 kilometre güneyine kadar inerek PKK'nın Kandil'deki karargâhını vurdu. Örgütün Zap, Avaşin ve Harkuk bölgelerindeki kampları da bombalandı. Savaş uçakları üslerine döndükten sonra Hakkâri'de konuşlu kara unsurları uzun menzilli silahlarla önceden belirlenen hedefleri bombaladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 08.00'e kadar harekât merkezinden yönettiği operasyon yaklaşık üç saat sürdü.
Böylelikle TBMM'nin sınır ötesi operasyona imkân tanıyan tezkereyi 17 Ekim'de kabul etmesinin, hükümetin de Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) 28 Kasım'da yetkilendirmesinden sonra Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik en geniş çaplı harekât gerçekleştirilmiş oldu.
Genelkurmay: Yetki çerçevesinde
Genelkurmay Başkanlığı harekâta ilişkin olarak dün saat 08.15'te resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekâtı ile vurulmuştur. Hava harekâtına katılan uçaklarımız, saat 04:15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. Baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup; Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir. Genelkurmay Başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi, değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir."
Büyükanıt adım adım takip etti
Operasyon hazırlığı Türk ve ABD istihbaratlarından gelen bilgiler ışığında yürütüldü. Bombardımanın gerçekleştirileceği bölgede sivil halktan ve ABD askerlerinden kimsenin bulunmaması için hazırlık yapıldı ve ABD hava sahasını açtı. Genelkurmay ve Hava Kuvvetleri karargâhlarıyla harekâta katılan filoların bağlı bulunduğu üslerde bütün hazırlıklar çok gizli bir şekilde tamamlandı. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, bombardıman öncesinde gittiği Genelkurmay Karargâhı'ndan dün saat 08.00 civarında ayrıldı. Büyükanıt, savaş uçakları bağlı bulunduğu üslere dönene ve harekâta ilişkin ilk veriler alınana kadar harekât merkezinden gelen bilgileri karargâhta takip etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'a da operasyon öncesinde bilgi verildiği öğrenildi.
Tanker uçaklar da katıldı
Doğan Haber Ajansı'nın (dha) haberine göre hazırlıkların tamamlanmasının ardından Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı başta, Malatya ve diğer üslerden operasyona katılacak uçaklar havalandı. Hava harekâtına 'savaşan şahin' adı verilen F-16 savaş uçaklarının yanı sıra 'terminatör' olarak da adlandırılan ve yakın bir geçmişte modernize edilen F-4E 2020 bombardıman uçakları katıldı. Söz konusu uçaklara elektronik harp özelliğine sahip keşif uçaklarının yanı sıra Adana İncirlik'te konuşlu 10. Ana Jet Üs Komutanlığı'na bağlı tanker uçaklar da eşlik etti. Harekâtta, Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan 500, 1000 ve 2000 librelik klasik mühimmatların yanı sıra lazer güdümlü modern mühimmatlar da kullanıldı.
Hava operasyonunda, daha çok PKK'nın üst düzey yöneticilerinin bulunduğu Şemdinli'nin güneyinde ve sınıra 110 kilometre uzaklıkdaki Kandil ve 30 kilometre uzaklıkdaki Zap kamplarındaki ana karargâhları hedef alındı.
Konuşmalar saptandı
Yine DHA'nın haberine göre örgütün üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan ile sözde silahlı kanadı sorumlusu 'Dr. Behoz Erdal' kod adlı Suriyeli terörist Feyman Hüseyin'in uydu telefonuyla yaptıkları konuşmalardan saptanan bulunabilecekleri yerlere bomba yağdırıldı. Çukurca'nın karşısında ve sınıra 15 kilometre uzaklıkdaki Hakurk ve 10 kilometre uzaklıktaki Avaşin kampları da yerle bir edildi. Kandil Dağı'nda boşaltılan ve PKK'nın yerleştiği Levce Köyü'ndeki okul binasının da bombalanan hedefler arasında olduğu belirtildi.
Savaş uçaklarına bombardıman sırasında Kandil ve Zap kampındaki teröristler uçaksavarlarla karşılık vermeye çalıştı. PKK'nın sekiz uçaksavarını imha eden ve örgüte ağır kayıp verdiren F-16'lar, teröristlerin dünya ile iletişim kurduğu ve internet yayınlarının yaptığı sığınakları da vurdu.
Bombardıman sırasında Kandil Dağı bölgesinde İran sınırına yakın Şehidan ve Hakurk'a yakın olan Sedekan kasabası yakınlarındaki terörist üsleri ile Ranya kasabası ve çevresindeki örgütün birçok kontrol noktası da imha edildi.
Uçaklar döndü, top atışı başladı
Savaş uçaklarının bombardımanı tamamlayıp operasyon bölgesinden ayrılmasından sonra Kara Kuvvetleri'ne bağlı birlikler de uzun menzilli silahlarla PKK yuvalarını ateş altına aldı.
Hakkâri'nin Çukurca ile Şemdinli ilçelerinin sınırın sıfır noktasında yer alan topçu birlikleri saat 05.00'ten itibaren Kanimasi bölgesindeki Nazdur, Serzere, Avaşin, Zap ve Hakurk alanlarını top ve tank ateşine tuttu. Saat 07.00'ye kadar devam eden topçu atışlarıyla PKK'nın sınır kesiminde bulunan kampları da vuruldu.
Kara harekâtı sırasında Toros, Kasırga ve Yıldırım gibi güdümlü füze sistemleri de kullanıldı. Sınır ötesi nokta operasyonunun sabaha karşı sona ermesinin ardından Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Cobra ve Skorsky tipi helikopterler, Gabar ve Küpeli dağlarına doğru hareket etti.
'Köylerde PKK'lılar vardı'
Reuters haber ajansı ile Kuzey Irak'taki bazı yerel haber ajanslarının, bölgedeki bazı köylerin bombalandığı yönündeki haberleri ise yalanlandı. Konu Genelkurmay açıklamasında sadece PKK'nın hedef alındığı şeklinde yer alırken askeri kaynaklar, bombalandığı belirtilen köylerin, daha önceden PKK baskısı nedeniyle boşaltılan ancak daha sonra PKK militanlarınca kullanıldığı belirlenen köyler olduğunu vurguladılar.
Harekâtı kamuoyuna ilk duyuran TRT oldu. TRT-1 saat 3.30 sularında, Diyarbakır'daki 2. Hava Kuvveti Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan saat 00.12'den sonra havalanan çok sayıda savaş uçağının saat 03.00 civarında üsse geri döndüğünü 'son dakika' haberi olarak duyurdu.