Gecekondu yıkımında 'savaş'

Gecekondu yıkımında 'savaş'
Gecekondu yıkımında 'savaş'

Polisin bir vatandaşa attığı tekme, televizyon kameralarına yansıdı. Ders sırasında gaz bombasına maruz kalan öğrenciler fenalaştı. Fotoğraflar: m.akif erdem

İstanbul'da yıkıma direnenler ile güç kullanımında ayar tutturamayan polisin çatışma görüntüleri savaşı aratmadı. Okuldaki öğrenciler, evindeki bebek gaz bombası yedi...

İSTANBUL - Yerel seçim sonrasında hızlanan kaçak ev yıkımı dün de Altınşehir’deydi. Yıkıma direnenlere polis çok sert karşılık verdi. Polislerin kimi tekme tokat girişti, kimi boyalı su ya da biber gazı sıktı. Bir ilköğretim okulunun bahçesine gaz bombası düştü, öğrenciler fenalık geçirdi. Bir gaz bombası bir apartmanın üçüncü katına isabet etti, dört aylık bebekle annesi hastanelik oldu.
Büyükşehir Belediyesi ve Başakşehir Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri ile çevik kuvvet polisleri sabah saatlerinde Altınşehir Bayramtepe Mahallesi’ne gitti. Gecekondu sahipleri yıkıma karşı direnişe geçince Güneydoğu’yu aratmayan görüntüler yaşandı. Yollara barikat kuruldu, polise taş atıldı. Mahalleli ara sokaklarda da toplanarak yıkıma karşı eylem yapmak istedi. Ara sokaklarda bazı araçların ve bir İETT otobüsünün camları kırıldı. Esnaf kepenk kapatıp  olayları dükkânlarının içinden izledi.
Polisin direnişe tepkisi çok sert oldu. Cop kullanan, kimi zaman direnenleri tekmeleyen polis bol miktarda da biber gazı attı. Ara sokaklarda toplananlarsa biber gazının yanı sıra, panzerlerden boyalı su sıkılarak dağıtılmaya çalışıldı. Ancak polis gaz bombası kullanırken ‘orantılı güç’ sınırını aştı. Gaz bombalarından biri Tepe İlköğretim Okulu’nun bahçesine düştü. Dersteki öğrenciler gazdan etkilenerek gözyaşları içinde bahçeye çıktı. Okula koşan aileler fenalık geçiren çocuklarını kucaklarına alarak olay yerinde bekletilen ambulanslara taşıdı. 
Polisin kullandığı gaz bombası, bir apartmanın üçüncü katındaki daireye isabet etti. Daireden yoğun şekilde duman çıkmaya başladı. Gazdan etkilenerek fenalaşan anne ile bebek hastaneye kaldırıldı. Anne ile bebeğini evden çıkaran Fahrettin Keskin, “Eve girdiğimde yoğun dumandan odaları göremiyordum. Beşikteki bebeği kucağıma alıp dışarı çıkardım” dedi.
Olaylar altı saatten fazla sürdü. Olayların sona ermesi için Güvercintepe Merkez Camisi hoparlörlerinden “Yetkililerle görüşüldü. Yıkımlar durduruldu. Polise taş atmayın. Polis de müdahale etmesin. Hayat normale dönsün. Allah razı olsun” anonsu yapıldı. Olayların ardından kaçak iki bina yıkıldı. 

Vali: Polis yetkisini kullandı
İstanbul Valisi Muammer Güler polisin yaptıklarını savundu. “Polisin yine orantısız güç kullandığı görüldü. Bir soruşturma açılacak mı” sorusuna, Güler şu yanıtı verdi: “Olayı provoke etmek için, polisle devleti karşı karşıya getirmek ve kendilerince o olayı bahane etmek için o bölgenin tümüyle yıkılacağı gibi bir söylenti ile insanlar polisle karşı karşıya getirilmek istenmiştir. Bir kısım insanlar, polise saldırır noktaya gelmişlerdir, molotofkokteyli ile taş ve sopalarla saldırmışlardır. Polis de zor kullanma yetkisini kullanmıştır. Oradaki yasadışı örgüt mensupları, farklı bir yapılanmayı sergilemek istemektedirler.” Güler akşam yaptığı ikinci açıklamada ise, gaz bombasını eylemcilerin okulun bahçesine attığını söyledi.  (Radikal)