Gecekondudan toplu konuta...

İstanbul'da, dokuz ilçede 'gecekondu dönüşüm', beş ilçede 'hasılat paylaşımı' modeliyle 40 bin konut inşa edilip satılacak.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Türkiye genelinde başlattığı 100 bin konut projesi kapsamında İstanbul'da hangi ilçede ne kadar konut yapılacağı ve bunun modelleri belli oldu. Buna göre dokuz ilçede 'gecekondu dönüşüm', beş ilçede ise 'hasılat paylaşımı' modeliyle yaklaşık 40 bin konut yapılacak. Konutlar, bulunduğu yere ve metrekaresine göre uzun dönemli düşük faizli ya da açık arttırma yöntemiyle satışa sunulacak.
TOKİ, İstanbul'un rant getiren bölgelerinde bulunan arazilerini 'hasılat paylaşımı' yöntemiyle özel inşaat firmaları aracılığıyla değerlendirecek. Çarpık yapılaşma bölgelerinde ise arsa karşılığı uzun vadeli krediyle gecekondu önleme amaçlı kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirecek.
TOKİ evleri sosyal konutlar olduğu için 150 metrekareyi aşmıyor. Gecekondu önleme alanında yapılan evler genelde 70-80 metrekare arasında, 2+1 odadan oluşuyor. Hasılat paylaşımı yöntemiyle yapılan konutlarsa, genelde 115-120 metrekare büyüklüğünde oluyor. TOKİ konutlarından almak isteyenler, TOKİ'nin www.toki.gov.tr adresindeki duyurular, gazetelerdeki TOKİ ihale ilanlarını, yetkili bankalar olan Ziraat Bankası ya da Halk Bankası ve yerel belediyeler aracılığıyla konu hakkında bilgi edinebilecek.
Ödeme koşulları
TOKİ'nin hasılat paylaşım modeline göre, Bahçeşehir Merkez'de 4 bin 500 ve T1 Bölgesi'nde 235, Ataşehir Batı'da konut artı ticari alanında 3 bin 578, Ataşehir Batı 1. bölgede 2 bin 322, 2. bölge de 1865, Kozyatağı'nda 800, Ataköy 6. Mahalle'de 1200 ve Halkalı'da çeşitli etaplarla toplam 9 bin 700 konut yapılacak. TOKİ arsalarına özel firmalarca yapılacak toplu konutlarda, 91 ve 312 milyar liradan açık artırmayla satış yapılacak. Fiyat artırımları 2 milyar üzerinden olacak ve artırmayı kazanan yüzde 30'u peşin, kalanı 60 ay vadeyle ödeme yapacak.
120 ya da 140 ay vadeli ödeme
Gecekondu dönüşüm projelerinde ise, mevcut gecekondu alanları yıkılarak düzenli toplu konutlar üretilecek. Arsa sahiplerinden artakalan konutlar da satışa sunulacak. Geri ödemeler konut kredisinin kullanımı sona erdikten üç ay sonra, 120 ya da 140 ay vadeyle yapılacak. Faizler, TÜFE ile memur maaş artış oranı göz önünde bulundurularak 12 aylık sürelerin sonunda belirlenecek.
TOKİ'nin İstanbul'daki gecekondu önleme projesi kapsamında Küçükçekmece'de 1800, İkitelli'de 2 bin 800, Pendik'te bin 250, Ümraniye Taşdelen'de 400, Sultançiftliği'nde 400, Avcılar Ispartakule'de 5 bin ve Halkalı'da 2 bin 600, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde de 3 ile 5 bin arasında toplu konutun yapılması bekleniyor.