Gecekondulara taviz yok

Kadıköy'de belediye arazisi üzerine yapılan 40 gecekondu ve bir işyerinin yıkımı sırasında gergin anlar yaşandı.

İSTANBUL - Kadıköy'de belediye arazisi üzerine yapılan 40 gecekondu ve bir işyerinin yıkımı sırasında gergin anlar yaşandı. İçerenköy Koşuyolu Caddesi'ndeki yıkım için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, iş makineleri ve kamyonlarla, panzer destekli polis nezaretinde dün sabah yıkım bölgesine geldi.
Bu sırada olay yerine gelen avukat Ercüment Uslu, zabıta yetkilileriyle, yıkımın yapılabilmesi için mahkeme kararı olması gerektiği konusunda tartışmaya başladı. Zabıta ekipleriyle vatandaşlar arasındaki arbede, polisin müdahalesiyle son buldu. Bazı vatandaşlarla Uslu gözaltına alındı.
Gecekonduların durumuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini ve yıkımların yasal olmadığını ileri süren avukat Mehmet Asmaoğlu, meslektaşının gözaltına alınmasıyla ilgili de, "Polis, bir avukatı gözaltına alamaz. Gerekli girişimleri yapacağız" dedi.
Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi'ndeki altı gecekondu da, aynı saatlerde yıkıldı. Daha önce tebligat yapılan gecekondu sakinleri yıkıma direnmezken, gidecek yeri olmayanların eşyaları belediye deposuna taşındı. İki çocuğuyla sokakta kalan Nurten Öz, komşularına sığınırken, üç kardeşiyle evsiz kalan Uğur Karakoç, "Sokaklar artık bizim" dedi. Daha sonra bölge yıkımdan arta kalanları toplayanların akınına uğradı.


    http://www.radikal.com.tr/7587757587750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.