Gecekondunu yık, krediyi al

AKP'li vekiller gecekondu sahiplerine yeni haklar getiren bir yasa teklifi hazırladı: Gecekondusunu yıkanlar TOKİ'den faizsiz kredi alabilsin, toplu konutlarda öncelik sahibi olsun...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP'liler, çarpık kentleşme sorununun önüne geçilmesi için gecekondusunu yıkana Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından ev ve faizsiz kredi verilmesini istedi. AKP'den Bursa milletvekilleri Abdülmecit Alp, Mustafa Dündar, Şevket Orhan, Aksaray Milletvekilli Ahmet Yaşar, Erzurum Milletvekilli Mustafa Nuri Akbulut ile Kocaeli Milletvekilli Muzaffer Baştopçu, Toplu Konut Kanunu'na geçici bir madde eklenmesini öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.
Yasa teklifinin gerekçesinde, özellikle büyükşehirlerde gecekonduların şehir merkezinin içinde kaldığı ve bulundukları yerlerde çirkin bir görüntü oluşturdukları vurgulandı. Gecekonduların bulunduğu arazilerin büyük bir rant haline geldiğine de dikkat çekilen gerekçede, şöyle denildi: "İlgili belediyelerimiz ve TOKİ işbirliği yaparak, gecekondular yıkılıp, yerlerine apartmanlar yapılarak hak sahiplerine konut verilmektedir. Ancak bu uygulamada gecekondudan başka evi olmayan hak sahipleri mağdur olmaktadır. Gecekondunun yerine yapılacak olan binanın yapımı süresince açıkta kalmaktadırlar. TOKİ'nin bitmiş veya bitmekte olan konutlarından söz konusu hak sahiplerine öncelik tanınarak verilmesi durumunda bu mağduriyet ortadan kalkacaktır."
'Gecekonducu kurayı beklemesin'
Teklife göre, gecekonduları yıkılanlara iki ay içinde başvurmaları halinde TOKİ tarafından konut sahibi olmaları için öncelik tanınacak. Hak sahibi olmalarını belgelemeleri durumunda gecekondu sahipleri TOKİ'nin kurasına da girmeden öncelikle ev sahibi olabilecekler. Teklif, yasanın yürürlük tarihinden önce gecekonduları yıkılanlara da aynı haktan yararlanma olanağı veriyor. Bu kişilere TOKİ tarafından faizsiz kredi de verilecek. Bu kredinin miktarı ve ödeme esasları ile ilgili hususlar ise Yüksek Planlama Kurulu tarafından belirlenecek.


    http://www.radikal.com.tr/7442987442980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.