Geciken adalet adalet değildir

Arpalı'nın intiharı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın, tutukluluğunun dördüncü ayında intihar etmesi üzerine gündeme gelen 'adaletin hızı' sorunu, Türkiye'yi zorluyor. AB raporlarına da giren tutukluluk hali, bir 'istisnai tedbir' olmaktan çıkıp cezaya dönüşmüş durumda.
Bakanlık verileri
Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'deki 23 bin 827 tutuklunun 12 bin 879'u, üç aydan fazla bir süredir cezaevinde haklarında karar bekliyor. Tutukluluk süresi üç ile beş yıl arasında değişen 739 kişi için de henüz hüküm çıkmış değil. Beş-on yıl arasında tutuklu bekleyenlerin sayısı ise 717.
Çocuklarda durum
Adaletin gecikmesinden zarar görenler arasında çok sayıda çocuk da yer alıyor. Tutukluluk süresi üç ile altı ay arası 237, altı ay ile bir yıl arası 123, bir ile iki yıl arası 119, iki ile üç yıl arası 16, üç ile beş yıl arası 21 ve beş ile on yıl arası 22 çocuk, cezaevi koşullarında adaletin tecellisini bekliyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı verilerine göre Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın intiharına gerekçe gösterilen 'dava açılmadan uzun süre tutuklu kalma' hali binlerce kişinin kâbusu. Haklarında dava açılmadığı veya yargılamaları sürdüğü için hapis yatan tutukluların sayısı 23 bin 827.
Tutukluluk, amacı tedbir olan geçici bir uygulama olması gerekirken, uzun yıllara yayılması bunun Türkiye'de bir ceza uygulamasına dönüştüğünü gösteriyor. Nitekim, yargılamanın uzunluğu, dolayısıyla tutukluluk sürelerinin makul olmaması Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle ilgili raporlarında da dile getirilmişti.
İntihar eden Arpalı dört aydır tutuklu bulunuyordu. Bakanlığın verilerine göre; cezaevlerinde değil dört ay, 10 yıla yakın süredir tutuklu kalanların sayısı hiç de az değil. Buna göre; 4 bin 944 kişi bir gün ile bir ay, 5 bin 986 kişi ise bir ile üç aydır tutuklu. Bu sürelerde tutukluluk, genel uygulama dikkate alındığında olağan karşılanabilir. Asıl ürkütücü veriler daha uzun süredir haklarında ceza kararı olmadığı halde, belki de beraat edebilecek binlerce kişinin tutuklu olarak yaşamlarını sürdürmesi. Buna göre; üç aydan fazla süredir tutuklu bulunanların genel toplamı 12 bin 879. Bunların 11 bin 800'ü erkek, 548'si erkek-çocuk, 514'ü kadın ve 17'si kız çocuğu. Üç ay ile altı ay arası tutukluların sayısı 237'si çocuk olmak üzere 5 bin 875. Altı ay ile bir yıl arası süredir tutukluların sayısı da 5 bin 331. Tutukluluk süresi bir ile iki yıl arasında değişen 5 bin 106 kişi bulunurken, 3 bin 715 kişi ise iki ile üç yıl arasında bir süredir cezaevinde tutuluyor. Olayı daha vahim hale getiren ise tutukluluk süresi üç yılın da üzerinde olanlarla ilgili. 739 kişinin tutukluluk süreleri üç ile beş yıl arasında. Ve en çarpıcı bilgi; 717 kişi ise beş ile 10 yıl arasında süreyle tutuklu görünüyor.
Altı ay ile bir yıl arasında süreyle tutuklu çocuk sayısı 123, bir ile iki yıl arasında tutuklu çocuk sayısı 119, iki ile üç yıl arasında tutuklu çocuk sayısı 16. Üç ile beş yıl arasında tutuklu çocuk sayısı 21, beş ile 10 yıl arasında tutuklu çocuk sayısı da Temmuz 2005 tarihi itibarıyla 22 olarak belirlendi.


    http://www.radikal.com.tr/7637047637040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.