Geçitlerde bariyer atağı, fatura belediyeye

Hızlı tren seferlerinin başlatılmasıyla bir kez dana gündeme gelen hemzemin geçit konusunda, ilerleme kaydedildi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Hızlı tren seferlerinin başlatılmasıyla bir kez dana gündeme gelen hemzemin geçit konusunda, ilerleme kaydedildi. TCDD, Ankara -İstanbul arasında bulunan 10 hemzemin geçide bariyer koydu. Geçitlerden 50 tanesi kapatılırken, diğer geçitlere bekçi yerleştirilerek güvenlik önlemleri alındı. Ayrıca, trenlerin önüne geçecek büyükbaş hayvanları engellemek için de tren yolunun bazı köy geçişlerine tel örgüler yapıldı. Hemzemin geçit güvenliğiyle ilgili 30 bin dolarlık faturayı ise belediyeler ödeyecek.
Türkiye genelinde TCDD'ye ait 4 bin 431 geçit var. Bunlardan 3 bin 850 adeti 'kontrolsüz hemzemin geçit'. Sözkonusu geçitlerin üzerinde herhangi bir bariyer ya da sinyalizasyon yok. TCDD kayıtlarına göre 1992 yılından bu yana hemzemin geçitlerindeki kazalarda 230 kişi öldü. Sinyalizasyonsuz hemzemin geçitlerdeki son facia, 16 Mart 2004'te meydana geldi. Ankara'nın Temelli beldesi yakınlarındaki geçitte mavi tren, bir öğrenci servisini biçti. Yedi öğrenci hayatını yitirdi.
100 geçit için ihale
Bu kazadan sonra harekete geçen TCDD, 4.5 saatlik Ankara-İstanbul seferleri başlamadan hemen önce, bu yol üzerinde yer alan 135 hemzemin geçitten, en yoğun olan 10'unu bariyerli hale getirdi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'de sık kullanılan 100 geçit için Haziran ayı içinde ihale yapacaklarını belirtti. Karaman, "Yüksek Planlama Kurulu kararına göre hemzemin geçitleri kapatma, bariyer yapma hizmetleri belediye veya Köy Hizmetleri'nin yapması gerekiyor. 10 hemzemin geçit 30 bin dolara yaptırıldı. Faturaları gönderdik. Belediyeler ödemeyeceklerini söylüyorlar. Biz gerekli geçitlerin tümünü güvenli hale getirip ilgili yerlere fatura etmeye devam edeceğiz" dedi.