Geçmiş Kabotaj Bayramınızı kutlar...

Türkiye'nin üç tarafı dün Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleriyle şenlendi. Deniz şehitlerinin de anıldığı etkinliklede törenlerin yanı sıra tekne ve yüzme yarışları, dipten dalma, ördek yakalama ve yağlı direkten Türk bayrağı alma gibi...

ANKARA - Türkiye'nin üç tarafı dün Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleriyle şenlendi. Deniz şehitlerinin de anıldığı etkinliklede törenlerin yanı sıra tekne ve yüzme yarışları, dipten dalma, ördek yakalama ve yağlı direkten Türk bayrağı alma gibi yarışmalar düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, toplumsal ve siyasal alandaki yeniden yapılanmanın uzantısını oluşturan Kabotaj Yasası'nın ekonomik alanda da bağımsızlığın yerleşmesini sağlayan adımlardan biri olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, "Denizlerdeki egemenlik haklarımızı vazgeçilmez biçimde geri alarak yurttaşlarımıza sunan Kabotaj Yasası, ulusumuzun gönencinin artırılmasına katkıda bulunduğu gibi, deniz kaynaklarımızın kullanılması ve denizciliğimizin gelişmesi için önemli bir süreci başlatmıştır" dedi. Sezer, 'Atatürk'ün öngörüsüyle denizciliğin gelişmesi yönünde atılan başarılı adımların, bugün aynı hızla sürdürülmesinin büyük önem taşıdığına' işaret etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk yıllarındaki başarılarından birinin de Kabotaj Kanunu kabulü olduğunu vurguladı. Erdoğan, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren kanunla Türkiye'nin kendi karasularında egemenlik ve bağımsızlığını elde ettiğini dile getirdi. İstanbul'da da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet ve Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa anıtlarında tören düzenlendi.