Geçmiş olsun Ankara

Ankara'da her yer hedef!
Ankara polisi, bomba yüklü aracın (üstte, kamyonetteki minibüs) motor ve şasi numaralarını araştırıyor. Maske ve Rocky (solda) adlı köpeklerin bulduğu aracın yeri, çok sayıda devlet kurumuna yakın; yani olası hedeften söz etmek çok zor. Yetkililer: "Otoparktan alınarak hedefe götürülecekti."

12 Eylül de var
Terör örgütü Kaide'nin ABD'ye yönelik saldırılarının altıncı yıldönümünde, başkent Ankara'da bomba paniği yaşandı. Faciayı engelleyen, Ankara polisinin, 11 Eylül saldırısı ve 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümleri nedeniyle saldırılar olabileceği ihbarı üzerine harekete geçmesi oldu.
İşte kahramanlar
Polis, Sıhhiye'deki otoparkta aradığını buldu: Maske ve Rocky adlı arayıcı köpekler, 300 kiloluk bomba yüklü minibüsü tespit etti. Derhal uzaktan kumandaların çalışmasını engelleyen araç getirildi, itfaiye ve ambulans çağrıldı, çevredeki binalarda doğalgaz kesildi ve bomba da etkisiz hale getirildi.
PKK ihtimali
Plakası sahte çıkan aracı, sabah saat 06.00'da bilinmeyen birinin bıraktığı anlaşıldı. Bomba Kaide'nin 2002'de İstanbul'da patlattığı gibi gübreden yapılmıştı. Düzeneğin ise PKK'da ele geçenlerle örtüştüğü belirlendi. Kaide'nin 'ikiz saldırı'ları bilindiği için, olası bir diğer bombalı araç da arandı.
'İstihbarat bizim'
Uzmanlar, "Bomba patlasa üç kilometrelik bir alanı etkilerdi" diyor. Ankara Valisi Kemal Önal: "Muhtemel bir felaket önlendi." Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, "İstihbarat CIA'dan geldi" iddiasını yalanladı: "Tamamen bizim polisimizin başarısı. Uluslararası çalışma değil."
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Kaide'nin altı yıl önce ABD'de gerçekleştirdiği saldırının altıncı yıldönümünde, başkent güne bomba paniğiyle başladı. Sıhhiye'deki Kurtuluş Otoparkı'nda bomba yüklü minibüs bulundu. 300 kiloluk bombayı, 'dedektör köpekler' Maske ve Rocky'nin bulduğu belirtildi. Bombayı patlamadan etkisiz hale getiren polis, büyük bir faciayı önledi. Bombanın, El Kaide'nin daha önce İstanbul'da patlattığı dört bomba gibi 'gübreden' yapıldığı belirlendi. Bu durum, bomba yüklü aracın El Kaide'ye ait olabileceği kuşkusunu güçlendirirken; Kaide'nin eylemlerini hep 'ikiz saldırı' şeklinde gerçektiriyor olması, ikinci bir bomba yüklü araç paniğine yol açtı. Polis, olası ikinci bomba yüklü aracı arıyor.
Polis zaten alarmdaydı
Edinilen bilgiye göre, terör örgütlerinin, 11 Eylül saldırılarının yıldönümüyle 12 Eylül darbesinin yıldönümünde çalıntı araçlarla bombalı eylem yapabileceği istihbaratını alan Ankara Emniyet Müdürlüğü, önceki gece tüm kentte bomba alarmına geçti. Açık ve kapalı otoparklarda park halinde olanlar başta olmak üzere şüpheli gördüğü araçlarda dedektör köpeklerle bomba arayan polis, ilk şüpheli durumla, Maltepe'deki çok katlı otoparkta karşılaştı. Park halindeki bir minibüsü şüpheli bulan polis, otoparkta geniş güvenlik önlemi aldı. Ancak bu sırada şüpheli bulunan minibüsün sahibi otoparka gelerek aracın kendisine ait olduğunu söyledi. Polis, arama yaptığı minibüste bombaya rastlayamadı.
Otoparklardaki aramalarını sürdüren polis, aradığı minibüsü dün sabah Sıhhiye'deki çok katlı otoparkta buldu. Otoparktaki şüpheli araçları koklayan dedektör köpekler Rocky ve Maske, ikinci katta park halinde bulunan mavi renkli Mercedes Vito marka minibüsü kokladıktan sonra tepki verdi. Polis, dedektör köpeklerin tepkisi üzerine otoparkta önlem aldı. Otopark ve çevredeki binalar boşaltılırken; otopark çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Olay yerine bomba uzmanları çağrıldı.
Cep telefonları engellendi
Bombanın uzaktan kumandayla patlatılmasını engellemek amacıyla, otoparka cep telefonu ve radyo sinyallerini engellen jummer aracı getirildi. Olası bir patlamaya karşı olay yerine itfaiye ve ambulanslar çağrıldı. Uzmanlar bomba üzerinde çalışırken çevredeki binaların doğalgazları kesildi. Şüpheli minibüsün plakasını sorgulayan polis, aracın üzerinde takılı bulunan 06 VMP 11 plakasının kısa süre önce Ankara'dan çalındığını belirledi. Söz konusu plakanın, sarı renkli Şahin marka bir otomobile ait olduğu ve sahibinin birkaç gün önce polise başvurarak plakasının çalındığını ihbar ettiği anlaşıldı. Minibüsün de geçen hafta İstanbul'dan çalındığı belirlendi.
Otoparkta kamera yok
Bomba yüklü minibüsün, otoparka dün sabah saat 06.00 sularında kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından bırakıldığı belirlendi. Minibüsü bırakan kişinin, park görevlilerine, otoparkın hemen yanındaki Sıhhiye pazarında kurulan sosyete pazarına mal getirdiğini söylediği öğrenildi. Otopark görevlileri, ifadelerine başvurulmak üzere Emniyet'e götürüldü.
Minibüsün bulunduğu otoparkta güvenlik kamerası bulunmadığı öğrenildi. Polis, minibüsü otoparka bırakan kişinin kimliğini belirlemek amacıyla çevredeki binalara ait güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerle kentteki güvenlik kameralarının görüntülerini incelemeye aldı.
Bomba uzmanları, minibüsün içine yerleştirilen bombayı, yaklaşık üç saat süren bir çalışmanın ardından etkisiz hale getirebildi. İlk belirlemelere göre, bombada ana patlayıcı maddesi olarak gübre yapımında kullanılan sodyum nitrat, sodyum nitratı ateşlemek için de TNT kullanıldığı anlaşıldı. Yetkililer bombanın, yaklaşık 300 kilo ağırlığında olduğunu söyledi. Bombanın patmalası halinde, üç kilometre çaplı bir alanda etkili
olabileceği belirtildi. Minibüsteki bombanın üzerinde üç ayrı patlatma düzeneği bulunduğu öğrenildi. Bomba uzmanlarınca devre dışı bırakılan üç düzeneğin, üç ayrı cep telefonuna bağlandığı bildirildi. Bombayı hazırlayan kişinin, patlamama riskine karşı üç ayrı düzenek kurduğu sanılıyor.
Minibüs, düzeneği etkisiz hale getirildikten sonra bomba uzmanlarının Gölbaşı'daki eğitim merkezine götürüldü.
İstanbul'da da aynı tip bomba
Kaide, 2002 yılında İstanbul'daki sinagog saldırılarıyla HSCB ve Britanya Başkonsolosluğu'na yönelik saldırılarında, yine gübre yapımında kullanılan amonyum nitrat kullanmıştı. 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Ankara'da bulunan bomba yüklü araçtan da gübre yapımında kullanılan sodyum nitrat çıkması, bombanın Kaide'ye ait olabileceği kuşkusu yarattı. Ancak bomba düzeneğinin PKK'dan ele geçirilen malzemelerle örtüşmesi de dikkat çekti.
Kaide'nin, bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm eylemleri 'ikiz saldırı' şeklinde gerçekleştirmesi, Ankara'da ikinci bir bomba yüklü araç olabileceği kuşkusuna neden oldu. Başta büyük alışveriş merkezlerindekiler olmak üzere Ankara'da, tüm açık otoparklar ile yollara park etmiş şüpheli araçlar tek tek arandı. Ancak kuşkulanılan ikinci bomba yüklü araç bulunamadı.
Olayın arkasında Kaide'nin olduğu kuşkusunun ağır basması, asıl hedefin, Ankara'daki Amerikan, İngiliz ya da İsrail tesisleri olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, "Büyük olasılıkla başka bir kişi tarafından otoparktan alınarak asıl hedefine götürülecekti" dedi.
İstihbaratı CIA mi verdi?
Emniyet'i alarma geçiren bomba istihbaratının, Amerika'nın Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'den geldiği öne sürüldü. Ancak Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Hükümetin yeni İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a dün brifing veren Köksal'a bu iddia anımsatıldı. Köksal, "Tamamen bizim polisimizin başarısı. Uluslararası bir çalışma değil" diye konuştu.
Beşir Atalay, Köksal'dan brifing aldıktan sonra İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile Terörle Mücadele ve Harekât Daire Başkanı Selim Akyıldız'la da bir araya gelerek bombalı saldırı girişimi hakkında bilgi aldı.
Yılmaz: erken yorum yapmayın
Minibüs bulunduktan sonra olay yerine gelen Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, bomba etkisiz hale getirilene kadar otopark çevresinden ayrılmadı. Saat 12.00'de bombanın etkisiz hale getirildiğini açıklayan Yılmaz, bombanın içeriğine ve örgüt bağlantısına ilişkin soruları yanıtlamadı. Bombanın içeriğinin, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'nda yapılacak incelemeden sonra netlik kazanacağını belirten Yılmaz, "Şu aşamada 'olayı bu gerçekleştirdi, şu gerçekleştirdi' şeklinde açıklamalar yapılmaması gerekir. Bir bomba uzmanı gibi, kendinizi onların yerine koyup yorum yapmayınız. Bunun en doğrusu kriminal laboravutarda kimyasal analizler sonucu ortaya çıkacaktır" dedi.
Valilik PKK'yı da işaret etti
Vali Kemal Önal olay yerinde, "Muhtemel bir felaket önlenmiştir. Bunun eyleme dönüşmesi halinde neler olacağını düşünmek dahi istemiyorum" dedi.
Ankara Valiliği'nin akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ise şöyle denildi: "Patlayıcı içerisinde, 25 poşet sarı renkte kimyasal toz madde, 16 adet beyaz çuval içerisinde beyaz kimyasal toz madde, 24 adet 2.5 kilogramlık piknik tüpü, 5 adet plastik bidon içerisinde beyaz renkli kimyasal toz madde, 20 adet elektrikli infilak kapsülü, 63 metre fitil, 3 adet üzerinde mavi siyah renkli kablolar bulunan ve bombada anahtar sistemi olarak kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş cep telefonu ile 4 adet plastik bidon içerisinde yanıcı sıvı madde bulunmuştur. İlimizde ele geçirilen patlayıcı maddeler, cep telefonlarının tipleri, düzeneğin biçimi, bunların anahtar sistemi olarak kullanılmaları, shfer marka elektrikli kapsüller, mavi renkli karteks patlayıcı ve küçük tüplerin kullanılıyor olması; 3 Mayıs 2005 günü Mersin'de, 5 Mayıs 2006 günü Şırnak-Uludere'de PKK'ya karşı yapılan operasyonlarda ele geçirilen malzemelerle örtüşmektedir."Başkentliler, onların burunlarına çok şey borçlu
Minibüsteki bombayı ilk keşfeden Rocky 3.5, onu teyit eden 'meslektaşı' Maske ise 2.5 yaşında.

ANKARA - Polis, otoparktaki şüpheli araçları kontrol ederken Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Rocky ve Maske isimli 'dedektör köpekler'i kullandı. Mavi renki Vito marka minibüsü, ilk olarak Rocky isimli köpek kokladı ve koklar koklamaz tepki verdi. Aynı minibüs daha sonra Maske isimli köpeğe de koklatıldı. Maske de aynı tepkiyi verince polis alarma geçti. Bombayı bulan Rocky ve Maske'nin cinsi, Alman kurt köpeği. Rocky 3.5, Maske iki yaşında. Her iki köpek de Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesindeki Köpek Eğitim Merkezi'nde 'patlayıcı dedektör köpeği' olarak eğitildi. Özel eğitim almış köpek eğiticileri tarafından eğitilen iki köpek, daha sonra Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü emrine atandı.
Polis, köpekleri 1990'lı yıllarda kullanmaya başladı. Merkezde eğitmen olarak görev yapan altı personelden dördü Almanya'ya, ikisi de Britanya'ya gönderilerek eğitim almaları sağlandı. Merkezde bugün narkotik,
silah ve mühimmat, patlayıcı, ceset arama, asayiş-devriye ve canlı insan arama köpekleri eğitiliyor.