'Geçmiş olsun' mektubu

Onlarca ölüm ve sakatlığa yol açtığı halde yedi aydır çözümsüzlüğün sürdüğü F tipi cezaevleri sorununda devlet, bu kez tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla mektupla diyalog yolunu seçti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Onlarca ölüm ve sakatlığa yol açtığı halde yedi aydır çözümsüzlüğün sürdüğü F tipi cezaevleri sorununda devlet, bu kez tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla mektupla diyalog yolunu seçti. Adalet ve İçişleri bakanlıkları ortak imzayla ailelere mektup gönderdi. 'Geçmiş olsun' dileğiyle başlayan, 'Onlar bizim de çocuklarımız, birlikte kurtaralım' çağrısı yapılan mektupta ailelerin önerilerini iletmesi için telefon ve faks numaraları verildi. Aileler ise 'Elbirliği yapalım. Devlet cezaevi koşullarını iyileştirsin' yanıtı verdi.
Bize emanetler
İki bakanlığın mahkûm ailelerine gönderdiği bir mektup örneği:
"Sözlerimize size ve oğlunuz Ali Şahmo'ya geçmiş olsun dileklerimizle başlamak istiyoruz, en kısa sürede birbirinize kavuşmanız dileğimizi sunuyoruz. Canınızın bir parçası olan, çok sevdiğiniz onun
için güzel hayaller kurduğunuz, sizin ve bizlerin geleceği olan, umutları olan Ali Şahmo'nun cezaevinde olmasını istemezdiniz elbette. O bizim de evladımız, biz de istemezdik. Ancak yasalar ve kurallar hepimiz için var ve biz bu yasalara, kurallara uymak zorundayız.
'Şimdi çocuklarımız için neler yapabiliriz, hiçbirimizin istemediği bu durumdan nasıl kurtarabilir, nasıl yardım edebiliriz, diye düşünmenin tam zamanı. Biz onların cezaevinde güvenliğini sağlamak için birçok çalışma yaptık, onlar için yasalar da çıktı. Artık cezaevlerinde spor yapabilecek, kitaplarını okuyup çalışabilecek, yemeklerini rahatça yiyebilecek, banyo ve temizliklerini yapabilecek, en önemlisi güven içinde uzanıp uyuyabilecekler. Unutmayın onlar bizim de evlatlarımız ve bize emanettirler.
Biz bu gencecik insanlarla cezaevlerinin dolmasını istemiyoruz, hiç kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Annelerin babaların evlatların ayrılmasını istemiyoruz.
İyi eğitim görmelerini, iş sahibi olmalarını, size ve ülkemize yararlı katkıları olmasını istiyoruz.
Artık rahat uyuyabilirler
Bu nedenlerle sizinle el ele vermek istiyoruz. Bizim amacımız sizlerin desteğiyle evlatlarımızı yeni bir yaşama hazırlamaktır. Görüş ve önerilerinizi
aşağıdaki adrese yazmanızı veya telefon-faksla bize ulaştırmanızı bekliyoruz. Hiçbir hak, yaşam hakkının üzerinde olamaz.
Birlikte kurtaralım çocuklarımızı. Onları kazanmak için birlikte çalışalım; biz ve güzel ülkemiz, Türkiye'miz kazansın. Ali Şahmo'nun bir an önce normal yaşamına dönmesi, sağlığına ve size kavuşması, size sarılması umuduyla."
Ailelerin yanıtı
Bu da mektubun muhatabı olan ve çocukları Sincan F Tipi'nde bulunan İpek Yaşar Şahmo çiftinin bakanlıklara ilettiği yanıt:
"...Tarafımıza gönderilmiş olan mektubun içeriğine bir diyeceğimiz yoktur. Ancak bu iyi dilek ve temennilerin yanında çocuklarımızın yaşama hakkının güvencesi
olan cezaevi koşullarının talep edilen ortak alanların koşulsuz düzenlenmesi konusunda devletimizin de önemli ve kalıcı adımlar atmasını beklemekteyiz. Bu şekilde ancak elbirliğiyle arzu edilmeyen ölümlerin önüne geçilmiş olacaktır.
Geçmişte yaşananların bir daha tekerrür etmemesi için herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi şüphesiz önemlidir. Çocuklarımız
için neler yapabileceğimizi düşündüğümüzde yüreği sızlayan anne ve babalar olarak bizlere düşen görev gereği çocuklarımızın bu kararlarından vazgeçmeleri konusunda yoğun bir şekilde ikna etmeye çalışmanın tek başına çözüme yetmeyeceği inancıyla ivedilikle bakanlığın iyileştirme önlemlerini hayata geçirmesini, gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmasını dilemekteyiz.
Biricik evladımız Ali'nin bir an önce normal yaşama ve sağlığına kavuşması en büyük arzumuzdur. Bu hususun gerçekleşmesi tüm sorumluların elbirliğiyle görevlerini yerine getireceklerine olan inancımızı belirtiyoruz."