@ismailsaymaz

Gedik'i öldüren Gülsuyu çetesine göz mü yumuldu?

Gedik'i öldüren Gülsuyu çetesine göz mü yumuldu?
Gedik'i öldüren Gülsuyu çetesine göz mü yumuldu?
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu’nda, Hasan Ferit Gedik adlı gencin silahlı uyuşturucu çetesi tarafından öldürülmesine ilişkin iddianame kabul edildi. İddianameye göre, Gedik’in öldürülmesinden 8 ay önce Maltepe Emniyeti’nin iki kez rapor sunarak, çetenin mahallede uyuşturucu ticareti ve silahlı eylemler gerçekleştirdiği yönünde uyarmasına karşın 7 ay boyunca harekete geçilmedi. Çete elemanları 7 Ağustos 2013’te gün içinde üç ayrı saldırıda 9 kişiyi yaraladıktan sonra takibe alındı. 

Maltepe Emniyeti 8 ay önce iki kez uyarmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Örgüt, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede Hasan Ferit Gedik, maktul olarak yer alırken, iki mağdur ve 17 şikâyetçi yer alıyor. Ayrıca iddianamede, 26’sı tutuklu 35 şüpheli bulunuyor. İddianameye göre bu çeteye, Gedik’in öldürülmesinden 8 ay önce, 18 Ocak 2013’te Maltepe Emniyet Müdürlüğü’nün raporuyla dikkat çekildi. Raporda, “Gülsuyu’nda ‘silahla yaralama, kasten öldürme, tehdit ve uyuşturucu madde ticareti’ suçlarını gerçekleştiren grubun olduğu, suçları işleyenlerin aralarında hiyerarşik yapılanma bulunduğu, birçok silahlı eylem ve uyuşturucu satma eylemi gerçekleştirdikleri” belirtildi. Maltepe Emniyeti, 30 Nisan 2013’te ikinci bir rapor yazdı. İkinci rapora rağmen de harekete geçilmedi. Çete, 7 Ağustos 2013’te festival afişi asan Şafak Ayhan Şimşek ve Sinan Sağır’ı silahla yaraladı. ESP Sosyalist Partisi bürosuna yapılan saldırıda 3 kişi, aynı gece bunu protesto etmek için yürüyenlerin üzerine açılan ateşte 4 kişi vuruldu.
Gedik’in öldürülmesinden bir gün önce gerçekleştirilen yürüyüşe ateş eden çete 10’uncu kişiyi de vurduğu halde, operasyon yapılmadı. Gedik’in vurulduğu gün çete üyesi Zafer Turhan, saat 13.52’de yaptığı telefon görüşmesinde bir başta çete üyesine, “Kan, kin, nefret... Anladın mı, intikam, el bombalarıyla, keleşlerle geziyoruz... Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin. Polis molis öldürmeyelim de, polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil” dediği, çete üyesi Yakup Dalkılıç’ın “Cinayet işleyeceğiz bugün ” diye konuştuğu halde operasyon düğmesine basılmadı.
Akşam saat 20.45’te Gedik’in katıldığı yürüyüşe ateş açıldı. Gedik 3 kurşunla ölürken, 3 kişi de yaralandı. Cinayetten bir gün sonra grup gözaltına alındı. Yapılan baskında, 22 şüpheli yakalanırken, 14 ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Silahların birçok olayda kullanıldığı, çetenin Maltepe’de toplam 30 silahla yaralama ve haraç olayına karıştığı saptandı.