@ismailsaymaz

Gedik'i vurana ilk teşhis

Gedik'i vurana ilk teşhis
Gedik'i vurana ilk teşhis
Maltepe Gülsuyu'nda 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik'in ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının faillerinden biri, olayın tanığı tarafından teşhis edildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu ’nda Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesiyle ilgili faillerden biri teşhis edildi. Gedik’in vurulduğu an yanında bulunan S.A. adlı tanık, emniyette teşhis işlemine alındı ve gösterilen şüphelilerden M.K.’nın üzerlerine ateş eden üç kişiden biri olduğunu ifade etti. Görgü tanığı S.A., önceki gece saat 23.30’da İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde alınan ifadesinde özetle şunları söyledi:
“Yüz metre ilerimizde basın açıklaması yapılırken biz de Ferit’le köşede sohbet etmekteydik. (...) Birkaç dakika sonra merdivenden aşağı bir kadınla çocuğun arkasında, o esnada camdan gelen ışık nedeniyle sadece birisinin yüzünü görebildiğim üç şahıs ellerinde silah ile bize doğru geliyordu. Kadın çocuğa ‘Gir içeri’ dedi ve çocuğu ile birlikte içeri girdi. Sonrasında yüzünü gördüğüm, üzerinde beyaz tişörtlü, kirli sakallı, 1.75 - 1.80 boylarında, hafif yapılı şahısla bu şahsın yanında bulunan şahıslar silahları bize doğrulttu. Şahısla aramızda 6 - 7 metre mesafe vardı. Bu esnada kimin bağırdığını tam olarak bilmiyorum ama şahıs ‘Kaçın kaçın’ diye bağırmaya başladı. Bağrışmalar üzerine ben ve Ferit kaçmaya başladık. Bir el silah sesi duydum. Ferit’in bir anda vurularak yere düştüğünü gördüm. Ferit’ten kan aktığını gördüm. Kendimi yere attım. 20 - 30 el ateş edildi. Kalabalık grup bize doğru koşmaya başladı. Ferit’in yanından istemeden de olsa ayrılırken o yerde hareketsiz bir şekilde yatmaktaydı. Ferit’in vefat ettiğini daha sonra sosyal medyadan öğrendim.”

‘Bu şahsı kesin tanıdım’
Bu ifade sonrası S.A., teşhis işlemine alındı. S.A., 38 yaşındaki M.K.’yı göstererek, “Bu şahıs ifademde belirttiğim üzere, beyaz tişörtlü, kirli sakallı, 1,75 - 1.80 boylarında, hafif yapılı, aramızda 6-7 metre mesafe bulunan, ellerinde silah bulunan şahıslardan birisidir. Şahsı kesin tanıdım ve teşhis ettim” dedi. Avukat Evrim Deniz Karatana, soruşturmayı TMK 10. maddeyle yetkili savcı İrfan Fidan’ın yürüttüğünü ifade etti.

Üç gün sonra toprağa verildi

Gedik’in Armutlu Cemevi’nde üç gün bekletilen cenazesi, vurulduğu yerde anma yapılmasına valiliğin izin vermesi üzerine dün toprağa verilebildi. Binlerce kişi olayın yaşandığı yerde anma yaptı. Anne Nuray Gedik ve dede Mustafa Meray tabutun başında gözyaşı döktü. Gazi Mezarlığı’na defnedilen cenazeyi karşılayanlar arasındaki silahlı kişiler havaya ateş açtı. Tutuklu baba İbrahim Gedik de cezaevinden izinli gelerek törene katıldı. SERKAN OCAK/İSTANBUL

Gülsuyu çetesi için 36 ayrı suçlama

Gedik’in öldürülmesinden sonra Gülsuyu’nda Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yapılan operasyonda gözaltına alınan 22 kişi adliyeye sevk edildi. Emniyet ise yaptığı açıklamada suç örgütünün 36 ayrı eyleminin tespit edildiğini belirtti. Bu eylemler arasında Gedik’in öldürülmesi ve 3 kişinin yaralanmasının yanı sıra 17 kişinin yaralanması, 4 kişinin öldürülmeye çalışılması gibi eylemler yer alıyor. Operasyonda, Gedik’in öldürüldüğü silahlar da denizden çıkmıştı.