Gedik'in katil zanlısı cinayeti itiraf etti

Gedik'in katil zanlısı cinayeti itiraf etti
Gedik'in katil zanlısı cinayeti itiraf etti
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe’nin Gülsuyu Mahallesi’nde Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan M.K’nın savcılıktaki ifadesinde cinayeti işlediğini itiraf etti.
Gülsuyu Mahallesi’nde geçen pazartesi akşamı gösteri yapan gruba açılan ateş sonucu Hasan Ferit Gedik ölmüş, 4 kişi yaralanmıştı. Olay sonrasında polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alınan 22 kişi önceki gün adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi gece geç saatlere kadar süren şüphelilerden 5’i serbest bırakılırken, 17’si ‘Kasten adam öldürmek’, ‘Adam öldürmeye teşebbüs’, ‘Uyuşturucu ticareti yapma’, ‘Kasten yaralama’ ve ‘Yağma’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme tarafından serbest bırakılan 3 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

‘Pompalı tüfekle ateş ettim’

Şüphelilerden M.K’nın savcılıktaki ifadesinde Gedik’i öldürdüğünü itiraf ettiği belirtildi. M.K., Çardak Kahvesi’ne doğru kalabalık bir grubun geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Ben de gruba pompalı tüfekle karşılık verdim. Kaçarken de elimde tabanca vardı. Arkama bakmadan tabancayla ateş ederek kaçmaya devam ettim. Sonra silahları bir arkadaşıma verdim ve yok etmesini istedim. Tuzla’da denize attığını öğrendim.” Öte yandan olay günü Olay Yeri İnceleme Ekipleri’nin bölgede çalışma yaptığı sırada bir kişi tarafından zırhlı polis aracına ateş açıldığı ve bu sırada bir kadının yaralandığı bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı. Polis ekiplerinin yaptığı incelemede olayın gerçekleştiği gün DHKP-C ile çete mensupları arasında karşılıklı olarak ateş açıldığı ve bir çatışma yaşandığının belirlendiği ifade edildi.