Gediz Ovası'nda nikel isyanı

Bir İngiliz şirketinin, Gediz Ovası'na hâkim Çal Dağı'nda nikel madeni işletme hazırlığı, bölge halkında endişeye neden oldu.

MANİSA/İSTANBUL - Bir İngiliz şirketinin, Gediz Ovası'na hâkim Çal Dağı'nda nikel madeni işletme hazırlığı, bölge halkında endişeye neden oldu. Madenin Musucalı, Çampınar, Sarıbey, Temrek, Yakuplar, İzzettin, Musalar, Yeniköy, Sinirli ve Akköy'ün arazilerine, sularına, hayvan ve insan sağlığına büyük zararı olacağını öne süren köylüler, Turgutlu Kaymakamlığı'na başvurdu. Kaymakam Ahmet Macunluoğlu ise, daha önce bölgede Anket çalışması yapıldığını belirterek, "O zaman köylüler madene karşı çıkmıyordu, şimdi ne oldu anlamıyorum. Şirket bütün izinlerini almış. Ancak şikâyetleri değerlendiriyoruz" diye konuştu.
'Siyanür değil sülfirik asit'
Yüzde 98'i İngiliz European Nickel Ltd'ye ait Bosphorus Nickel Madencilik Ticaret Ltd'nin şantiye müdürü Halis Okur da "35 trilyon liralık yatırım için düğmeye basıldı. Bu yöntem ilk kez burada uygulanacak. Madenin ömrü 10-15 yıl olacak. Toplam 1000 kişiye istihdam sağlanacak" dedi. Okur, madende siyanür değil, sadece sülfürik asit kullanılacağını, havuzların geçirgenliğinin tamamen önleneceğini vurguladı.
Eski Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Tahir Örgür ise "European Nickel, çıkardığı cevheri öğütüp araziye yığınlar halinde yayacak. Üzerine sülfürik asit dökecek. Asitte çözülen nikelle kobalt ve demiri çökeltip İskandinav Yarımadası'ndaki fabrikalara götürecek. Asıl işlemi orada yapacak. Geriye, içinden asit geçirilmiş atıklar kalacak. Havaya kükürtlü gaz salınacak. İhtiyaç duyduğu su, yeraltı kaynaklarını tüketecek. Pisliği bize kalacak, Türkiye'de buna bağlı sanayi gelişmeyecek" diye konuştu.
(dha, Radikal)