Gediz'de fena kokular

Kütahya'nın Murat Dağı eteklerinden doğup İzmir'in Menemen ilçesinden denize dökülen 401 kilometrelik Gediz Nehri, yine korkuttu. 20 gün önce Emiralem beldesi nin yakınlarında yaşanan toplu balık ölümünün ardından, önceki gün de Buruncuk Köprüsü'ndeki enerji kablolarının...

İZMİR - Kütahya'nın Murat Dağı eteklerinden doğup İzmir'in Menemen ilçesinden denize dökülen 401 kilometrelik Gediz Nehri, yine korkuttu. 20 gün önce Emiralem beldesi nin yakınlarında yaşanan toplu balık ölümünün ardından, önceki gün de Buruncuk Köprüsü'ndeki enerji kablolarının bakımı için bölgeye giden TEDAŞ Menemen İşletme Başmühendisliği personeli Engin Karabıyık, Osman Kurnaz ve İmam Kıca, çok sayıda ölü balıkla karşılaştı. Böylece son bir ay içinde üçüncü kez, Gediz'in Menemen'den geçtiği bölgede toplu balık ölümleri yaşanmış oldu.
Engin Karabıyık, araçtan inince önce Gediz'in kötü kokusuyla karşılaştıklarını, nehre yaklaştıklarında da ölü balıkları gördüklerini söyledi. Besicilerin hâlâ hayvanlara nehirden su içirdiğini anlatan Osman Kurnaz "Çobanları uyardık ama dinlemediler" diye konuştu.
Gediz'in sabrı kaldı mı?
Gediz ve Büyük Menderes nehirleri, bir türlü önlem alınmadığı için hâlâ kirlenmeye ve bunları Ege'ye taşımaya devam ediyor. Uşak'ta çoğu derici 194 sanayi kuruluşunun atıklarını alan iki nehir, yol üzerindeki tüm il ve ilçelerdeki endüstriyel ve evsel atıkları toplayarak Ege'ye taşıyor. Köylüler, bu iki nehrin suyunu tarımda kullanıyor. Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, dericilere arıtması 2005 yılında bitecek yeni Deri Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmaları için 1 Nisan 2005'e kadar süre tanıdıklarını açıklamıştı. Ancak uzmanlar, her iki nehrin havzasında nüfusun hızlı ve dengesiz biçimde artışına, aşırı tarım ilacı kullanımına ve yanlış kullanım nedeniyle aşırı toprak aşınımına da dikkat çekiyor. (Radikal, dha)