Gediz'de matem vakti

Kütahya Gediz'deki maden ocağında önceki gün meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 18 kişi dün toprağa verildi. 10 bin kişinin katıldığı törende, madencilerin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Törene, Çalışma Bakanı Başesgioğlu ile Enerji Bakanı Hilmi Güler de katıldı. Ölenlerden Etem Eroğlu'nun emekli madenci olan babası Mehmet Eroğlu'nu yine aynı madende çalışan kardeşi Ramazan teselli etti (üstte).

KÜTAHYA - Maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu ölen 18 madenci Kütahya'nın Gediz ilçesini yasa boğdu. Karaelmas kurbanlarını 10 bin kişi uğurladı. Ölen madenci sayısının 17 değil 18 olduğu da ortaya çıktı. Yaralı kurtulan işçilerden Süleyman Koç, patlamanın, sıkışan gazın tahliyesini sağlayan havalandırma bacasının açılması için dinamit patlatılmasından sonra meydana geldiğine dikkat çekti.
Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Gökler beldesindeki Gediz Linyit
İşletmesi'nde önceki gün meydana gelen faciada, biri mühendis 18 madenci ocakta mahsur kaldı. Ekipler madencileri kurtarmak için tüm olanakları seferber etti. 360 metre derinlikteki madencilere ulaşmak için aralıksız çalışan ekipler, ancak cansız bedenleri bulabildi. Kurtarma çalışmaları dün sabah saat 05.30'da son cesedin bulunmasıyla durduruldu. Daha önce ocakta bulunmadığı bildirilen Musa Kartal'ın da faciada hayatını kaybettiği ortaya çıktı.
Grizu faciasından şans eseri yaralı kurtulan madenciler 33 yaşındaki Süleyman Koç ve 20 yaşındaki Emrullah Ölmez ise kaldırıldıkları Gediz 82. Yıl Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Bakanlar da katıldı
Maden mühendisi Türker Öztürk'ün cenazesi memleketi Kırşehir'e erken saatlerde gönderilirken işçiler için Gediz'deki Ulucami'de dün öğleyin cenaze töreni düzenlendi. Törene yerel yöneticilerin yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı. 10 bine yakın Gedizli vatandaşın geldiği törende, duygulu anlar yaşandı. Başesgioğlu ve Güler tabutları vatandaşlarla birlikte taşıdı. Her cenazeye birer ambulans tahsis edildi. Madenciler, Gökler beldesi ile köylerine götürülerek toprağa verildi.
'Nefeslikler' bitirilmemiş
Bu arada Maden-İş Sendikası yetkilileri dün hastanedeki yaralı işçileri ziyaret etti. Sendikanın Hisarcık Şube Başkanı Ramazan Altınsoy, olayın gaz tahliyesindeki aksaklıktan kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Sıkışan gazı tahliye edecek 'nefeslik' denilen havalandırma bacasının bitirilmediğini saptadıklarını anlatan Altınsoy, "Olayın meydana geldiği yer, yeni bir baca. Burada nefeslik bölümü var. Ancak, hava sirkülasyonunu sağlayan, sıkışan gazı tahliye eden nefesliğin tam olarak bitirilmediğini saptadık. Olaydan sonra yaptığımız incelemede ayrıca grizu ölçüm aletlerini inceledik ve gördük. Ancak olay sırasında uyarı verip vermediğini kesin olarak bilmiyoruz."
'Su birikintisine atlayıp kurtuldum'
Yaralı işçi Süleyman Koç da yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bu ocakta 380 metre derinliğe indikten sonra 150 metre düz olarak ilerliyoruz. Bunun sonunda da 60 metre tekrar derine inip 30'ar metrelik bölümlerde çalışıyorduk. Patlamanın olduğu zaman ben bu 60 metrelik bölümdeydim. Diğerleri nefeslik bölümünde çalışıyordu. Nefesliğin 70 metrelik bölümü açılmış, kalan 8 metrelik bölümünü açmak için çalışıyorlardı. Bunun için dinamit patlattılar. Birkaç dakika sonra grizu patlaması oldu. Yanımda su birikintisi vardı, içine atladım, hayatım böyle kurtuldu."
Bakan Hilmi Güler ise cenaze töreninin ardından belediyeyi ziyareti sırasında, "Şu anda patlama grizu patlaması olarak görülüyor. Derinlemesine bir rapor elimize ulaşmadı" dedi.
Grizu kurbanları
Hayatını kaybeden madenciler: Fatih Gümüş (23), Nazım Özdoğan (26) Mehmet Çelen (27), Ethem Eroğlu (28), Rüştü Söyler (29), Kadir Erdoğan (29), Yüksel Dağcı (30), Türker Öztürk (31), Ahmet Ertürk (32), İbrahim Kılıç (33), Ahmet Asal (34), Musa Kartal (34), Mustafa Akdemir (35), Ramazan Atak (36), Mehmet Özdemir (36), Lokman Ökten (37), İbrahim Atmaca (39) ve İsmail Öner (41).


    http://www.radikal.com.tr/8475498475490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.