Gediz'de mutlu son

Doğal Hayatı Koruma Vakfı, önemli sulak alanlardan Gediz Deltası'nın yapılaşmaya açılmasını önlemek için açtığı davayı kazandı.
İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Mavişehir Yapı Kooperatifi'nin başvurusu ve Uludağ Üniversitesi'nin raporu doğrultusunda 2002'de deltanın Çiğili Kipa bölgesinin sit derecesini ikiden üçe düşürmüştü.

İSTANBUL - Doğal Hayatı Koruma Vakfı, önemli sulak alanlardan Gediz Deltası'nın yapılaşmaya açılmasını önlemek için açtığı davayı kazandı.
İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Mavişehir Yapı Kooperatifi'nin başvurusu ve Uludağ Üniversitesi'nin raporu doğrultusunda 2002'de deltanın Çiğili Kipa bölgesinin sit derecesini ikiden üçe düşürmüştü. Doğal Hayatı Koruma Vakfı da, İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açmıştı.
2003'te yürütmeyi durduran mahkeme, bir süre önce de sit kararını iptal etti: "Uluslararası koruma statüsünde olan alan bir bütündür. 1. derecede doğal sit özelliği taşıyan bölgenin bir kısmının sit kapsamından çıkarılması, bir kısmının da 2. derece doğal sitten 3. dereceye düşürülmesinde hukuki isabet yok."