Gelecek için barış çağrısı

Üç semavi dinin temsilcilerini bir araya getiren ve 25 Eylül'de başlayan 1. Medeniyetler Buluşması, dün sona erdi. Katılımcıların ortak hazırladığı sonuç bildirisinde şöyle denildi...
Haber: MEHMET EZER / Arşivi

HATAY - Üç semavi dinin temsilcilerini bir araya getiren ve 25 Eylül'de başlayan 1. Medeniyetler Buluşması, dün sona erdi. Katılımcıların ortak hazırladığı sonuç bildirisinde şöyle denildi:
"Barışı sağlamayı amaçlayan dinler, şiddet ve terörün asla gerekçesi olamaz. İnsanlar arasındaki farklılıklar, düşmanlığın değil, karşılıklı sevgi ve saygının aracı kabul edilmeli. Kimi çevrelerde önemli politik problemlerin kaynağı olarak algılanan İslam, sadece bir kültür değil, aynı zamanda bir inanç ve dindir. Dünyanın doğal kaynaklarının çoğunu kullanan egemen güçler, bunu sürdürebilmek için dini ve etnik farlılıkları çatışmaya döndürmekte, demokrasi, insan hakları, barış ve hoşgörü gibi kavramların içini boşaltıp, bu çatışma kültürünün argümanları olarak kullanmakta.
Emperyalizm ve sömürünün aracı olan savaşlar ve onun doğurduğu ölüm, yıkım, şiddet ve terör, bir insanlık suçudur. Nedenleri ne olursa olsun, dünyada kalıcı barışın tesisi için teorik ve pratik alanda medeniyetler arasında işbirliğini güçlendirmek için çalışmalar yapılmalı. Uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri, emperyal düşüncelerin meşruiyet araçları olmamalı, insanlığın acılarını dindirmek için gayret göstermeli.
Medeniyetler çatışması, insanlığın geleceği ve evrensel barış için dünyanın yaşadığı doğal afetlerden daha büyük tehlike arz etmekte. Bunun tek alternatifi medeniyetler buluşmasıdır. BM Genel Sekreteri'nin başlattığı 'Medeniyetler İttifakı' ve bu konuda Türkiye ve İspanya başbakanlarını görevlendirmesi çok olumlu adım. Bu girişim acil eyleme dönüşmeli. İslam coğrafyasında çeşitli bahaneyle yaratılan çatışmalar, işgaller, kan ve gözyaşına artık son verilmeli."


    http://www.radikal.com.tr/7587487587480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.