Gelen gideni aratırmış...

Mahşeri kalabalığın içinde, 'tedavi olmak' için mücadele veren bir hasta, SSK hastanelerinin devrinden sonra yüzbinlerce kişinin dün yaşadıklarını özetledi: Gelen gideni aratırmış...
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Mahşeri kalabalığın içinde, 'tedavi olmak' için mücadele veren bir hasta, SSK hastanelerinin devrinden sonra yüzbinlerce kişinin dün yaşadıklarını özetledi: Gelen gideni aratırmış...
Eski adıyla Okmeydanı SSK yeni adıyla Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarihinin en hareketli günlerinden birini yaşadı. Mehmet Baş, cuma günü telefon ile randevu almış ve dün saat 09.30'da hastanenin dahiliye bölümüne gelmişti. Ama burada artık hasta kayıt işlemi yaptırması gerektiğini öğrendi. Uzun kuyruğa girdi. 45 dakika bekledikten sonra sağlık karnesi fotokopisinin gerekli olduğunu öğrendi. Fotokopi çektirmeye giderek sırasını kaybetti. Fotokopilerini çektirip yine sırasına girmeye kalkınca kavga çıktı. Emekli Sandığı ve yeşil kartlıların da katılımıyla iyice kalabalıklaşan kuyruktaki tek kavga bu değildi. Kavgalar hastanenin güvenlik görevlileri tarafından yatıştırıldı.
Eskiden polikliniklerin alt katındaki SSK Eczanesi'nden ilaç alıyordu. Ama artık SSK eczanesi kapalıydı. 'Başhekimlik onay' bölümünde reçeteye vurulacak mühür için saatlerce bekleyenlerden biri de 40 yaşındaki Gülden Yılmaz'dı. Saat 07.00'de belinden hasta babası ile hastaneye gelmişti. Babası nihayet saat 10.00'da muayene oldu. Bir saat reçeteyi vermek 1.5 saatte onay almak için bekledi. Gülden Yılmaz, "On yıldır bu hastaneye geliriz. Böyle kargaşa görmedim" diyerek dert yandı.
Fısıltı gazetesi
İnsanlar ilaç onayı için beklerken kötü haberler, kuyruğa ulaşmaya başladı. Anlaşmalı eczaneler, sistemin arızalı olduğunu söyleyerek ilaç vermiyordu. Bir ilaç firmasında 25 yıl çalışıp emekli olan prostat hastası Kadir Horoz kızgındı: "Şişli, Taksim, Mecidiyeköy'de onlarca eczaneyi gezdim, hiçbiri ilaç vermedi. Perişanım."
Necmiye Kapılı, kızının ömür boyu kullanacağı ilaçları hiç ücret ödemeden almalarını sağlayan raporları vardı, ancak raporluların nasıl ilaç alacağını bilmiyordu. Sabah 06.30'dan beri uğraşan Kapılı çaresizdi: "Sabahtan beri bir lokma ekmekle duruyorum. Kızımın ilaçları alması lazım. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dönüp dolaşıp yine kapalı SSK Eczanesi'nin önüne geldim. Ama ilaç vermiyor."
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinikler Baştabip Yardımcısı Opr. Dr. İhsan Kayılı ilk gün karmaşıklık yaşandığını belirterek, "Sevkler devam ediyor. Özel hastaneler ile anlaşmalar, '2006 yılına kadar devam ediyor' diye biliyoruz. Raporlu hastalar, eczanemiz bir süre daha açık olsaydı ilaç alabilirlerdi. Eczaneler de vermiyormuş. Biz de bizim üstümüzdeki mercilerden açıklama bekliyoruz. Kısa sürede sistemin oturacağını, sorunların aşılacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Çocuklar ezilecekti!
İzmir: Tepecik Eğitim-Araştırma Hastanesi'nde izdiham vardı. Hastalar zamanlarını fotokopi kuyruğunda geçirdi, yeni yüklenen bilgisayar programı sorun çıkarınca işler kilitlendi. Ödenmesi gereken kuruşlu rakamlar da kuyrukları uzattı.
Bursa: Devredilince Çekirge Devlet Hastanesi adını alan eski SSK Bölge hastanesinde randevulu hastalarla randevu almayanlar karıştı. Başhekim Mustafa Tümay, sandalye üzerine çıkarak yaptığı konuşmada "10 gün içersinde bütün aksaklıklar giderilecek" dedi.
Tokat: Devlet Hastanesinde (eski SSK Hastanesi) muayene fişi edinmek saatler aldı.
Edirne: Eczacılar Odası Başkanı Bülent Varel, çok sayıda kişi aynı anda girmek isteyince SSK'nın ilaç alımıyla ilgili internet sitesinin kilitlendiğini söyledi ve "Bu site güçlendirilmeli" dedi.
Zonguldak: Atatürk Devlet Hastanesi adını alan SSK Hastanesi'nde kalabalık nedeniyle çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi, bazı hastalar bayıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7387137387130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.