Gelenlere işaret diliyle tek bir soru soruyor

Gelenlere işaret diliyle tek bir soru soruyor
Gelenlere işaret diliyle tek bir soru soruyor
Sınırda donmak üzereyken bulunan Muhammed, hastane odasına girenlere işaret diliyle soruyor: Ayaklarımı kesecekler mi?
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Adı Muhammed Abdulrahim. 20’li yaşlarında. Bağcılar Devlet Hastanesi’nde 2. kattaki ortopedi servisinde kalıyor. Çat pat İngilizcesiyle ve el işaretleriyle odaya girenlere siyaha kesilmiş yara içindeki ayaklarının kesilip kesilmeyeceğini soruyor. Hastane yetkililerine göre “Kesilecek...” Muhammed kaç saat yürüdüğünü soranlara eliyle 13 yaparak yanıt veriyor.

Memleketi Myanmar’dan 6 bin km uzaktaki bir hastanede iki ayağının birden kesilmesini bekleyen Muhammed, daha iyi yaşam için yola çıkmıştı. Türkiye üzerinden Avrupa ’ya gidecekti ancak Edirne’de soğuktan donmak üzereyken 3 arkadaşıyla birlikte yakalandı. Diğer arkadaşları da aynı hastanede. Kimi eli, kimi de ayağı için ameliyat edilmeyi bekliyor. Azim Arsil, Muhammed gibi ortopedi servisinde. 2’sinin de soğuktan ayakları donmuş. Ağrı kesicilerin yanında ayaklarını soktukları batikonlu suda şifa bulmayı bekliyorlar.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) iddiasına göre 4 mülteci, hastaneye ilk getirildiklerinde hemen tedavi altına alınmadı. Kimlikleri olmadığı için polise teslim edilmek istendiler. Polis ise tedavi yapılmadan onları kabul edemeyeceğini söyledi. Hastanenin morg katındaki bir odada bekletilen mülteciler daha sonra servise çıkarıldı.

İHD’den Gönül Sonbahar Erdem, hastaneyi aradıklarını ve morga yakın bir odada tutulduklarını öğrendiğini söyledi. Erdem, hastane başhekiminin kendisine “Bu mültecileri buradan alıp bir otel gibi bir yere yerleştirirseniz sevinirm” şeklinde teklifte bulunduğunu iddia ederken Başhekim yardımcısı Dr. Halis Narin ise bu iddiaları reddetti, hastaların gelir gelmez tedaviye başlandığını, kendilerine kıyafet ve yiyecek temin edildiğini belirtti. Ancak Radikal’e konuşan bir hastahane görevlisi, ilk geldiklerinde mültecilerin alt katlarda, depo benzeri bir yerde tutulduklarını doğruladı. Bir hasta yakını da önceki gece Azim Arsil’in dizlerinin üzerinde sürünerek eksi 1’den ortopedi servisine geldiğini söyledi. Hastane yetkilileri, 4 gencin tedavinin ardından polise teslim edileceğini belirtti.