Gelibolu paylaşılamıyor

Gelibolu'da bugünlerde farklı bir savaş yaşanıyor: Gelibolu turizm alanı mı, turistlere kim rehberlik yapsın, ne anlatılsın?
Çanakkaleli turizmciler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin 'Gelibolu Yarımadası'nın turizm alanı olmadığı' açıklamasına tepki gösterdi.
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - Gelibolu'da bugünlerde farklı bir savaş yaşanıyor: Gelibolu turizm alanı mı, turistlere kim rehberlik yapsın, ne anlatılsın?
Çanakkaleli turizmciler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin 'Gelibolu Yarımadası'nın turizm alanı olmadığı' açıklamasına tepki gösterdi. Turizmciler ayrıca Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği'ni de, 'nabza göre şerbet' rehberliği yapmakla suçladı. Dernek ise "Şu anda rehberlik hizmetimiz yok" yanıtı verdi.
Gelibolu'da 'hurafe turizmi' haberleriyle başlayan tartışma durulmuyor. Bakan Pepe 15 Şubat'ta bölgeyi ziyaretinde şöyle demişti:
"Alan kılavuzluğu kursu açarak, Çanakkale kara ve deniz savaşlarını, ziyaretçilere anlatacak kişiler yetiştirdik. Ancak turizm rehberleri itiraz etti. Bu işi kendilerinin yapması gerektiğini söyledi. Mahkeme sürüyor. Ancak burası turistik bir alan değil, Türk tarihinin, kimliğinin nasıl kazanıldığının en canlı yaşandığı saha. Milli park. Buraya bu arkadaşlarımızın müdahale etmemesi lazım."
Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Kaşıkçı'nın da,
"Derneğimizin alan kılavuzluğu hakkındaki mücadelesinin haklılığı Bakan Pepe'nin açıklamasıyla kanıtlandı" yönünde yazılı açıklama yapması üzerine, turizmciler önceki gün basın toplantısı düzenledi.
Çanakkale Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ÇATOD) Başkanı Ali Akol ve TÜRSAB Çanakkale Temsilcisi Hanifi Araz, derneğin "Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı bir turizm alanı değildir" açıklamasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.
Araz, bu ifadenin Pepe tarafından kullanıldığı hatırlatılınca, "Dernek, bakanı yanıltıyor" yanıtı verdi. Araz, sözlerine şöyle devam etti:
"Geçen yıl 2 milyon 400 bin kişi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti. Bir merkezden bir merkeze ulaşım, konaklama, yeme-içme, rehberlik hizmeti varsa, bunun adı turizmdir. Çanakkale Savaşı'nın önemini bütün nesillere anlatmalıyız. Hiçbir turizmci buna karşı çıkmaz. Ancak bu işten rant elde edenler var. Bunlar, Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği ve bu derneğe üye insanlar. Gelibolu'ya gelen çeşitli gruplara değişik türde bilgiler veriyorlar. Örneğin Atatürkçü Düşünce Derneği'nden gelen gruba Atatürkçü tarzda rehberlik hizmeti veriyorlar. Aynı rehber, milliyetçi bir partinin ekibine şovenist bir yaklaşımla, duygularına hitap edecek şekilde bilgi veriyor. Tesettürlü insanlara da farklı anlatıyor. Yetkilileri göreve davet ediyorum."
'Rehberlik yapmıyoruz'
Dernek Başkanı Ahmet Kaşıkçı ise iddialara şu yanıtı verdi:
"Gelibolu Yarımadası, Türkiye'nin temellerinin atıldığı yer. Bu özellik nedeniyle hükümet trilyonlar akıtıyor. Buraya eğlence merkezi yapılmıyor. Hurafe turizmini durdurmak için alan kılavuzluğu açılmasını dernek olarak biz istedik. Çünkü yarımadada ziyaretçilere rehberlik hizmeti veren birçok arkadaşımızın bir sıfatı yoktu. Onları belgeli rehber yapıp, bölgede önüne gelenin bu işi yapmasını engellemek istedik. Kurs açıldı, sınav yapıldı, ama Türkiye Rehberler Odası, alan kılavuzluğu belgesi alanların rehberlik yapmasını istemediği için bu işi durdurma girişimi başlattı. Çanakkaleli bazı turizmciler de destek verdi. Mahkemelik olan iş tıkandı. Dolayısıyla şu anda derneğimizin rehberlik hizmeti yok. Halen hurafe turizmi sürüyor olabilir. Ama kimin yaptığı belli değil. İddia edildiği gibi dernek üyesiyle ispat edilsin, gerekli işlemi yapalım."


    http://www.radikal.com.tr/7385997385990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.