Gelibolu'ya ateş düştü

Gelibolu Tarihi Milli Parkı'nın 100 hektarlık alanı yandı. Mevsimi bittiği için bölgeden yollanan hava araçlarının gecikmesi, hasarın büyümesine yol açtı.

ÇANAKKALE - Gelibolu Yarımadası'na yine ateş düştü. Tarihi Milli Park'taki yaklaşık 100 hektarlık ağaçlandırma sahası ve yetişkin orman kül oldu. Yangın sezonunun sona ermesi nedeniyle uçak ve helikopterlerin Çanakkale'den gönderilmesi yüzünden alevlere havadan gecikmeli müdahale edilebildi.
Eceabat ilçesine bağlı Yalova Köyü yakınlarındaki ağaçlandırma sahasında dün saat 12.30'da yangın çıktı. Alevler, hızı 80 kilometreyi bulan rüzgârın etkisiyle yayıldı. Söndürme çalışmalarına Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Çanakkale, Eceabat, Gelibolu, Biga, Bayramiç, Ayvacık ve Keşan itfaiye ekipleri ile vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 100 hektar ağaçlandırma sahası ve yetişkin orman alanında etkili olan yangının bölgedeki 600 hektarlık ormanlık alanı tehdit ettiği belirtildi. Yangın mevsiminin sona ermesi nedeniyle yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin Çanakkale'den gönderilmesi yüzünden havadan müdahale hemen yapılamadı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden üç yangın söndürme helikopteri, İstanbul ve Antalya'dan da C - 130 tipi uçaklar bölgeye gönderildi. Yetkililer yangının anız yakmadan veya elektrik hatlarında oluşan kıvılcımdan kaynaklanmış olabileceğini belirtti.
Yangının, 1994 yılında 4 bin 49 hektarlık ormanın kül olduğu büyük yangının başladığı noktada çıktığı vurgulandı.