Gelin mi eğreti kafalar mı?

Atıf Yılmaz'ın yönettiği 'Eğreti Gelin' adlı filmin Kastamonu'ndaki çekimleri sırasında siyasilerin ve bürokratların gösterdiği tepkiler Türkiye'de yaratıcı bir çalışma yapmanın ne kadar güç olduğunu bir kez daha gösterdi.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Ailesiyle birlikte dedesinin mezarını ziyarete gitmişti. Hemen yanındaki Ali dayısının mezarında tuhaf bir kadın çekti dikkatini. Siyah giysiler içindeydi kadın. Bir kulağının arkasında sigara, diğerin arkasında yediveren gül...
Bir mezar ziyaretinin ötesinde, adeta tapınıyor, mırıldanıyor, bir şeyler anlatıyor ve ağlıyordu kadın.
Dayılarından biri annesine döndü:
"Seninki gene gelmiş abla."
Şaşırmıştı. Demek bu kadın hep geliyordu dayısının mezarına.
"Kim bu kadın?" diye sordu annesine. Aldığı yanıt ilginçti:
"Ali dayının eğreti gelini..."
Adı 'Kostak Emine'ymiş. 13 yaşında, yaşlı bir adamla evlendirilmiş. Kocası ölünce de öyle ortada kalmış. Karnını doyurmak için eğreti gelinliğe başlamış.
Kostak Emine
Ailesinin de içinde olduğu 'eğreti gelinlik' kurumuyla ilk kez yüz yüze gelen emekli matematik öğretmeni, yazar Şükran Kozalı önce dayısının, sonra da diğer eğreti gelin öykülerinin peşine düşmüş:
"Kostak Emine, Ali dayımdan önce de başkalarına eğreti gelinlik yapmış. Sonra dayıma almışlar. Evlenme yaşı geldiği halde dayım evlenmemiş. Aile anlamış birbirlerine âşık olduğunu. Dayım evde olmadığı bir günde göndermişler Emine'yi. Hemen gitmiş. Dayım da o gidince kimseyle evlenmemiş. 27 yaşında da veremden ölmüş."
Şükran Kozalı tanışmak istemiş dayısının 'eğreti gelini'yle. Önce ailesi izin vermemiş. Daha sonra bulmaya çalışmış, ama öldüğünü öğrenmiş. Çevresinde yaptığı bir soruşturmayla başka 'eğreti gelin' öykülerine de ulaşmış. Örneğin Ragıp amcasının da Ladik isimli bir eğreti gelini varmış.
1935'e kadar devam etti
'Eğreti gelin'lik, "Anadolu'nun belli bir bölgesinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde var olan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra da 1935'e kadar sürdüğü bilinen bir kurum. Toplumun saygıyla karşıladığı bu kurumun üyeleri olan eğreti gelinler, zamanla oluşan kurallar çerçevesinde 15-17 yaşları arasındaki erkek çocukları evliliğe hazırlayan bir eğitici konumundadırlar" diye tanımlanıyor.
Yazar Kozalı, o sürece tanıklık edenlerle de görüşerek üç eğreti gelin öyküsüne ulaşıyor. Sonra bunları romanlaştırıyor. Kitabın öyküsü filme çekilmek üzere Atıf Yılmaz'a ulaşıyor. Filmin çekimlerine Kastamonu'da başlanıyor. Çünkü 1930'larda geçen bu öyküyü artık bir sanayi kenti olan Denizli'de çekmek olanaksız. Bu dönem filmine en uygun mekânlar Kastamonu'da bulunur. İşin zorluğunu filmin yönetmeni Atıf Yılmaz şöyle anlatır: "Senaryo sırasında başladığımız mekân araştırması, yerel dokuyu koruma konusunda hiç özen gösterilmeyen ülkemizde, bir dönem filmi çekmenin ne kadar zor ve masraflı olduğunu gösterdi bize. Hikâyenin geçtiği yerlerin çoğunu ya yeniden inşa etmek ya birtakım değişiklikler yapmak zorunda kaldık."
İşte kıyamet de filmin Kastamonu'da çekilmeye başlamasıyla birlikte kopuyor. Önce Denizliler, "Madem öykü Denizli'de geçiyor, burada niye çekilmiyor?" diyorlar. Ancak öykünün tümü anlaşılınca bu sefer 'kıyamet'in yönü ve tonu değişiyor.
Herkes reddediyor, ama...
AKP Denizli Milletvekili, "İlde, böyle bir gelenek yok. Filmin çekimleri durdurulmalı. Konuyu gerekirse Meclis'e taşırım. Kitabın ve filmin konusu hoş değil. Gerçek olmayan bir öykünün Denizli'ye mal edilmesi yanlış" diyor. Kentin AKP'li belediye başkanı da, "Bu hikâyeler Denizli'den çok İstanbul paşazadelerine yakışıyor. Hukuki yollara başvururuz" diye tehdit ediyor.
Bir ayağı Tanrı Dağı'nda, diğer ayağı Mekke'deki partinin Denizli il başkanı da, "Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. Denizli halkını rencide eden, sözde gelenek olarak sunulmaya çalışılan 'Eğreti Gelin' yazarın hayal ürünü" diyor.
Filme önce "Hayal ürünü" diye tepki gösteren Denizli Sanat Kültür ve Tanıtım Vakfı Başkanı Ziya Tıkıroğlu, daha sonra yaptığı açıklamayla diğerleri gibi pek de öyle 'eğreti kafalı' olmadığını gösterdi:
"Tepkiler üzerine böyle bir geleneğin olmadığını savunduk. Ancak, araştırmayı genişletince eğreti gelinliğin gizli ve çok dar ilişkiler olarak yaşandığını öğrendim. Bildiğim, tanıdığım, hatta akrabam olan insanlar, bunun 1930'lu yıllarda geçtiğini anlattı. Hangi aile olduğunu bile öğrendim. Ancak açıklayamam, o gizli."
Yazar Atilla Birkiye, film daha gösterime girmeden gösterilen tepkileri biraz 'tuhaf' buluyor: "Bu filme karşı tepkiler, ciddi bir sansür meselesini de gündeme getiriyor. Denizli milletvekili ve belediye başkanının sözleri, bir tehditle birlikte, aynı zamanda bir sansürcü zihniyeti de barındırıyor."
Daha gösterime girmemiş filmi için yapılan eleştirileri, "Çektiğim filmde hiçbir kent adı geçmiyor" diye yanıtlıyor, Atıf Yılmaz. İktidar partisinin milletvekili, belediye başkanı tepki gösterir de bürokrasi boş durur mu! Elbette durmaz.
Kim bilir filmin çekimleri sırasında kentin mülki amirleri gösterilen bu tepkiden ne denli rahatsız olmuşlardır. İş onunla kalsa yine iyi. Çekimler bitip Kastamonu'dan İstanbul'adönüldükten sonra filmi çeken şirkete Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan bir yazı gelir.
Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün bozuk bir aracı vardır. Çekimler için 'tahsis' edilen aracı şirket onarır ve bir süre kullanır. İşte yazı da bu konuyla ilgilidir:
"Yürütülmekte olan bir inceleme dolayısıyla Kastamonu'da 'Eğreti Gelin' filminin çekimleri sırasında film ekibine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından araç tahsis edilip edilmediğinin, edildiyse söz konusu aracın tamir, bakım ve onarım giderlerinin şirketiniz tarafından ödenip ödenmediğinin, ödeme tutarının ve ödemelerin kime ve hangi şekilde yapıldığının bilinmesine ihtiyaç duyulmuştur. Konu hakkında açıklama ile bilgi ve belgenin birer örneğinin Müfettişliğimizin aşağıda adresine ivedi olarak gönderilmesini rica ederim."
Şirket de bu talebi yaklaşık 500 milyon lira tutan üç faturanın bilgilerini göndererek karşılar.
'Eğreti Gelin' filmi bu hafta gösterime giriyor. Filmin çekim süreci bile bu 'eğreti kafalı insanlar ülkesi'nde yaratıcı bir çalışma yapmanın ne denli güç olduğunu gözler önüne seriyor. Anlaşılan o ki eğreti olan gelinler değil, kafalar!


    http://www.radikal.com.tr/7378547378540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.