Gelip Hakkâri'de nöbet tutsunlar

Gelip Hakkâri'de nöbet tutsunlar
Gelip Hakkâri'de nöbet tutsunlar

HAKKARİ- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘çözüm süreci’ne destek vermedikleri gerekçesiyle muhalefeti eleştirerek, “ Ankara ’dan savaş naraları atmak kolay. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu gelip Hakkâri’nin Depin noktasında 1 gece nöbet tutsunlar. Bakalım bir gün sonra yine ‘savaş’ diyecekler mi?” dedi. Açılış ve incelemeler için geldiği Hakkâri’de halka hitap eden Demirtaş, otogar inşaatını yapan müteahhit firmanın sahibi Aytekin Koparan’ın kurban kesmesine “Artık bu dağlarda kan akmasın. Bugün de burada kan akmasını istemiyorum. Bu kurbanları kesme” diyerek izin vermedi. Demirtaş konuşmasında şöyle dedi: “Hakkâri, Şırnak ve bu bölgedeki halkın mücadelesi olmasaydı bu barış mümkün olmazdı. Eğer bu barış olmasaydı hâlâ buralarda kan akıyor olacaktı. Bakın aylardır ne asker ne de Kürt çocukları ölüyor. Yol üzerinde gelirken askerlerin gözlerindeki o barış umudunu ve heyecanını gördük.”
İmralı’da yapılan görüşmelerde, Öcalan’ın barışın 14 yıl geciktiğini söylediğini belirten Demirtaş, “14 yıldır tecrit altında tutulan Sayın Öcalan’ı rehin almaya çalışıyorlar. Ama İmralı’da mahkûm olmayan tek kişi var. O da Öcalan’dır. Orada Sayın Öcalan’ın güvenliğini sağlamak için hepsi Öcalan’a mahkûm olmuşlar” dedi. Barış için BDP, KCK ve Öcalan’ın elinden geleni yaptığını belirten Demirtaş, “Bu sürecin kıymetini Başbakan bilmeli. Yasal, anayasal adımlar atılmalı. Biz dağlarda, köylerde şehirlerde provokasyon olmaması için 75 komite oluşturduk ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz” diye konuştu.

Komisyona Zenderlioğlu
Çözüm süreci ile ilgili TBMM’de kurulan komisyona AK Parti ’nin ardından BDP de üye verdi. BDP, barış yollarının araştırılması ve çözüm sürecinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeliğine, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun ismini bildirdi. BDP ayrıca Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken başkanlığında parti bünyesinde de paralel komisyon oluşturdu. {