'Gemi yok otel basalım'

Rusya, Swissotel baskını nedeniyle Ankara'ya sert tepki gösterdi. Teröristlerin lideri Muhammed Tokcan "Amacımız bir gemi kaçırmaktı. Başaramayınca oteli işgal ettik. Pişmanım" dedi.

İSTANBUL - Swissotel'e silahlı baskın düzenleyerek yaklaşık 200 kişiyi rehin alan 13 kişiden Muhammed Tokcan ve Bahri Demir dışındaki teröristler sorgularında eylemden son ana kadar haberleri olmadığını söyledi. Teröristler, Düzce'den ayrılmadan önce Tokcan'ın kendilerine "Çeçenya'ya savaşmaya gidiyoruz" dediğini ileri sürdü. Tokcan ise verdiği ifadede eylemden pişman olduğunu ve bu eylemi yapmaya mecbur olduklarını söyledi. Emniyet yetkilileri kullanılan pompalı tüfeklerin Düzce Sarsılmaz Silah Sanayii'nde üretilen, 'Havakar' marka olduğunu bildirdi.
Sorgulama sürüyor
Beşiktaş'ta Swissotel'i basan sanıkların sorgularına İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ediliyor. Muhammed Tokcan ve Bahri Demir, ilk sorgularında, sadece Çeçen sorununu gündeme getirmek için protesto eylemi yaptıklarını söylediler. Son uçak kaçırma eyleminin yeterli etkiyi yaratmamasından dolayı yeni bir eylem yapmak istediklerini söyleyen Tokcan "Asıl amacımız bir gemi kaçırmaktı, ama bunu başaramayınca Swissotel baskınını planladık" dedi. Tokcan'ın Swissotel'i seçme nedenlerini ise "5 yıldızlı ve konukları daha çok yabancı. Burada yapılacak bir eylem bütün dünyanın gözlerini çevirmeye yeterdi" diye açıkladığı öğrenildi. Tokcan ifadesinde ayrıca, "Böyle bir eylemi yaptığım için pişmanlık duyuyorum. Türkiye için üzgünüm, ama buna mecburduk. Kalaşnikofları Çeçenya'dan temin etmiştik. Pompalı tüfekleri ise Düzce'den aldık" dediği belirtildi. Swissotel'de kullanılan pompalı tüfeklerden dolayı, teröristlerin Düzce ile bağlantıları da araştırılıyor. Düzce Sarsılmaz Silah Sanayii'nde üretilen pompalı tüfeklerin 'Havakar' marka olduğu belirlendi. Tüfeklerin, yabancı pasaportla alındığı öğrenildi.
İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, "Polis duyarlı davrandı ve eylemi kimsenin burnu bile kanamadan bitirmek için çalıştı. Amaç kimseye zarar vermemekti. Onun için aceleci davranmadık. Yoksa operasyon kolay" diye konuştu. Abanoz, polisin olayda hiçbir ihmali olmadığını söyleyerek, "Bunlar bir başka yerden gelmişler. Aksine, bizim o akşam bir uygulamamız da vardı. Şans eseri kurtulmuşlar" dedi. Abanoz, eylemin planlı olup olmadığının araştırıldığını söyledi.
Teröristlerin isimleri
Sorgusu süren 13 teröristten 12'sinin isimleri: Muhammed Emin Tokcan, Bahri Demir, Mehmet Yapıcı, Yalçın Şahin, Serdal Seferoğlu, Emin Taş, Yüksel Özdemir, Bünyamin Kivik, Atilla Kivik, Ramazan Karabulut, Ali Tokcan ve Hayri Kadı.