Gemide Kalaşnikof

İtalya'da, Romanya'dan ABD'ye giden Türk bandıralı gemide 8 bin Kalaşnikof tüfek bulunduğu açıklandı. Sahipleri, "Gemi kirada. Haber de doğru değil" dedi.

ROMA/İSTANBUL - İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesindeki Gioia Tauro Limanı'nda İtalyan gümrük yetkililerinin yaptığı arama sırasında ABD'ye gitmekte olan gemide 8 binden fazla Kalaşnikof marka otomatik tüfek bulundu. Geminin Türk bandıralı olduğu iddia edildi.
Reuters ajansının haberine göre; İtalyan gümrüğü, Romanya' dan İtalya'ya gelen ve ABD'ye gidecek olan bir gemide 7.5 milyon dolar değerinde silah ele geçirdi. Gemide bulunan belgelere göre, yükün, merkezi ABD'nin Georgia eyaletinde olan büyük bir Amerikan şirketine ait olduğunu açıklayan
İtalyan yetkililer, 'yine de silahların bu adrese gidip gitmediğinin kesin olarak söylenemeyeceğini' belirtti.
Anadolu Ajansı'nın ANSA ajansını kaynak göstererek geçtiği haberde de geminin Türk bandıralı bir gemi olduğu belirtildi. Romanya'nın Köstence Limanı'ndan hareket eden geminin İtalya'daki limana uğradığı sırada arandığı ve üç konteynır içinde şarjör ve süngüleriyle 7 bin 92
adet AK 47 (Kalaşnikof) marka silahın yanı sıra 11 adet ağır makineli tüfek bulunduğu belirtildi.
Haberde, bulunan silahların otomatik atış özelliğinin iptal edildiği, bu sayede 'normal silah' haline getirilmeye çalışılan silahların, küçük bir işlemle yine otomatik atış özelliğine sahip savaş silahı olabileceği hatırlatıldı.
'Konteynırlar açılmaz'
Haberde sözü geçen geminin sahibi firmanın yetkilileriyse "Haber gerçek değil" dedi. Firmanın genel müdürü, "Gemi Gioia Taura Limanı açıklarında iki günden bu yana sert hava koşulları nedeniyle bekliyor. İtalya'daki
acentemi aradım. ANSA böyle bir haber geçmemiş. Gemiye baskın söz konusu değil. 800 konteynırı var. Ben içlerinde ne var ne yok bilemem. Gümrükten geçtikten sonra bizim sorumluluğumuzda değil. Gemiyi yabancı bir firmaya bir yıllığına kiraladık ve son üç aydır sefer yapıyor. Gemi Romanya değil Rusya'nın Bilenseski Limanı'ndan kalktı" diye konuştu.
Deniz hukuku avukatları ise konteynırların liman gümrüklerinde kontrol edildikten sonra gideceği adrese kadar açılamayacağını anlattı. Uzmanlar, "Böyle bir durumda yükleyici firma, liman yetkilileri ve alıcı sorumludur. Gemi sahibinin taşınan yükle ilgili bir sorumluluğu olmaz" dedi.
Boğaz'dan transit geçti
İstanbul Liman Başkanlığı ise söz konusu geminin 28 Şubat'ta Ambarlı Limanı'ndan Bulgaristan'ın Varna Limanı'na doğru yola çıktığını, 16 Nisan'da da Karadeniz'den Boğaz'a girip transit geçiş yaptığını açıkladı. Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri yetkilileri de "Gemi geçerken alkollü içecekle yanıcı organik kimyasal madde taşındığını beyan etti" dedi. (Radikal, Reuters, aa)