Gemide tek erkek yoktu

Kuşadası Limanı'na dün erkeksiz bir gemi yanaştı. Lezbiyen yolcuların isteği üzerine erkek personel geçici olarak kadınlarla değiştirilmişti.
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Kuşadası Limanı'na dün erkeksiz bir gemi yanaştı. Lezbiyen yolcuların isteği üzerine erkek personel geçici olarak kadınlarla değiştirilmişti. Kentteki tur rehberi de kadındı. 2000 yılında gay'lerin Efes'i gezmesine izin verilmeyen Kuşadası, lezbiyenlere sıcak bir ev sahipliği yaptı.
Dün sabah Kuşadası Limanı'na yanaşan Hollanda bandıralı 'Weendam' adlı yolcu gemisi, 950 lezbiyen taşıyordu. Grup, dünyanın en büyük lezbiyen kulübü olan Olivia'nın üyelerinden oluşuyordu. Grubun isteği üzerine geminin personel listesi değiştirildi. Weendam'ın tur acentesi Sea Song yetkilileri, gemideki erkek personelin geçici olarak görevden alındığını, yerine kadın personel getirildiğini, Efes ve Meryemana Evi ziyaretleri için de kadın rehber istediğini söyledi. Yunanistan'ın Mikonos Adası'ndan gelen yolcular, tur otobüsleriyle önce Efes ve Meryem-ana'ya gitti. Çoğu Amerikalı çiftlerin oluşturduğu zengin turistler, daha sonra Kuşadası çarşılarını gezdi. Çekingen çiftler, bu geziler boyunca ilgi dolu bakışlardan rahatsız oldu. Gemi akşam, Yunanistan'ın Pire Limanı'na gitmek üzere Kuşadası'ndan ayrıldı.
Eylül 2000'de Kuşadası Limanı'na yanaşan gemideki Amerikalı 833 gay turist 'iyi karşılanmamıştı'.
İçişleri Bakanlığı'nın talimatı sonucu turislerin Efes'i gezmesine izin verilmemiş ve uluslararası bir skandal yaşanmıştı. Ancak gay yolcular daha sonra geminin yanaştığı İstanbul'da, ayaklarına kırmızı halı serilerek karşılanmış ve gönülleri alınmıştı.
'Bizim için turist turisttir'
Tur acentesi Sea Song Bölge Temsilcisi Mert Kavafoğlu, "Turizm turistle yapılır. Ülkemize gelen turistin kim olduğu veya cinsel eğilimi ne olduğu bizi ilgilendirmez. Weendam adlı yolcu gemisiyle gelen turistlerin, diğerlerinden farkı yok" dedi.