Gemlik'te Öcalan'ın avukatlarına saldırı

İmralı'da müebbet hapis cezasını çeken PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmeye gitmek üzere Bursa'nın gemlik ilçesine gelen avukatlara bir grup saldırmak istedi.

BURSA/İSTANBUL - İmralı'da müebbet hapis cezasını çeken PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmeye gitmek üzere Bursa'nın gemlik ilçesine gelen avukatlara bir grup saldırmak istedi.
Öcalan'ın avukatları Osman Çelik, Ömer Güneş ve Mustafa Eraslan, müvekilleriyle olağan görüşmelerini yapmak üzere İmralı'ya gitmek için dün saat 08.00'de Gemlik'e geldi. Avukatlar, Jandarma Bölük Komutanlığı'nın önünde, İmralı'ya gitmeleri için yasal işlemlerinin yapılmasını park halindeki araçlarının içinde beklerken, ellerinde Türk bayrağı olan altı kadın uzaktan tepki gösterdi. Daha sonra toplanan 30 kişilik grup ise 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'İmralı Apo'ya mezar olacak' diye slogan attı.
Grup daha sonra araç içindeki avukatlara saldırdı. Geniş güvenlik önlemi alan jandarma ve polis, avukatları araçtan çıkarıp jandarma binasına soktu. Avukatlar jandarma kontrolünde İmralı'ya gitmek için Gemport Limanı'nda bekletilen İmralı-9 botuna bindi.
Yerel gazeteye ilan
İlçede, bir yerel gazeteye 23 Ekim'de ilan veren bazı 'sivil toplum kuruluşu temsilcileri', 'Her çarşamla ilçe jandarma karakolu önünden İmralı'ya hareket eden bölücübaşının avukatlarını protestoya var mısın? Varsan, çarşamba 08.00'de jardarma önünde buluşalım' diye çağrıda bulunmuştu. Bu 'davetin' ardından geçen çarşamba toplanan yüzlerece kişi, tekne bozulduğu için avukatlar ilçeye gelmeyince dağılmıştı.