@omererbil

Genç arkeologlar ayaklandı

Genç arkeologlar ayaklandı
Genç arkeologlar ayaklandı
Türkiye'nin dört bir yanındaki kazılara ve ören yerlerine turist akını sürerken 6 bin arkeolog işsiz. Eğitim hayatları boyunca 'bedavaya' çalıştırılan işsiz arkeologlar bakanlıklara mektup yağdırıyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul tarihini 8 bin 500 yıl geriye götüren, müzelerdeki binlerce eseri gün ışığına çıkaran arkeologlar sonunda isyan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nı e-posta ve dilekçe yağmuruna tutan arkeologlar son 4 yılda işsiz 6 bin arkeologdan sadece 19’unun işe alındığını dile getirerek yüzlerce bilimsel kazı ve hemen her ilde onlarca sondaj kazıları yapılmasına rağmen arkeologların işsiz olmalarını protesto etti.

28 milyon kişiye hizmet

Bakanlıklara gönderilen binlerce imzalı mektupta şu sözlere yer verildi: ‘‘2012 yılında Türkiye ’deki müze ve ören yerlerini toplamda 28 milyon 781 bin 308 turist gezmiş ve bu ziyaretlerden 280 milyon 206 bin 955 lira gelir elde edilmiştir. Türkiye’nin turizm gelirlerinde önemli bir yer tutan arkeolojik mirasın açığa çıkması için öğrenciliği zamanında büyük özveriyle para almadan çalışan arkeologlar, mezun olduğunda da işsiz kalmaktadır.’’

Ne yapıyorlar?

Türkiye arkeoloji alanları açısından bir cennet. Binlerce yıllık geçmişi bağrında yaşatan Anadolu coğrafyasının hemen neresini kazsanız tarihi esere rastlanıyor. Her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla 250’den fazla yerli ve yabancı bilimsel arkeolojik kazı yapılıyor. Bunun yanı sıra pek çok il ve ilçe belediyelerinde inşaat hafriyatları sırasında kurtarma ve sondaj kazıları gerçekleştiriliyor. Uzmanlık ve bilimsel deneyim isteyen bu kazılarda görev alan arkeologların büyük çoğunluğu ise üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde okuyan öğrenciler oluyor.
Eğitim aldıkları 4 yıl boyunca ücretsiz olarak kazılarda görev alan öğrenciler, bilimsel kazı yöntemlerini öğrendikten sonra mezun olup işsiz kalıyorlar. Bünyesinde arkeolog bulundurmak zorunda olan kurumlar bile buna uymayarak, kadrolu arkeolog almaya yanaşmıyor.

Her yıl 2100 yeni mezun

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 700 arkeolog kadrolu görev yapıyor. Ülkemizde 30 üniversitede arkeoloji bölümü var ve 6 üniversite de arkeoloji bölümü açmak için çalışıyor. Yılda ortalama 2100 kişi mezun oluyor. Üniversitelerin yaptığı tüm kazılarda öğrenciler çalıştırılıyor. Öğrenciler işçi gibi kazma kürek kullanıp, el arabaları ile toprak taşıyor. Bedava çalışan öğrencilerin sırtından kazılar gerçekleştiriliyor, ülkenin turizm potansiyeli arttırılıyor. Çıkarılan eserler müzelerin vitrinlerini süslüyor. Kazılar her yıl sürüyor ve arkadan sürekli yeni öğrenci sirkülasyonu olduğundan, mezun olan öğrencilerin durumu üniversiteleri de ilgilendirmiyor. Binlerce üniversite mezunu arkeolog işsiz kalıyor.
Sınırları içinde arkeolojik sit alanı olmayan belediye hemen hemen yok gibi. KUDEP yönetmeliğine göre ise bu belediyeler en az bir arkeolog istihdam etmek zorunda. Ancak bunu uygulayan belediye sayısı neredeyse bir elin parmakları kadar az sayıda.

Kadro yok

Sadece İstanbul Arkeoloji Müzesi bünyesinde 1970’li yıllarda 70’ten fazla uzman görev yaparken bugün bu sayı 25 uzmana kadar düştü. Maliye Bakanlığı’nın yeni kadro vermediğinden yakınan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, sorunun çözümü için Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama, Devlet Su İşleri, belediyeler, özel müzeler ve koleksiyonerlerin de arkeolog istihdam etmeleri yönünde bir çalışma yaptıklarını belirtti. Öte yandan alanında deneyimli, bilimsel kazılarda yıllarca görev almış yaklaşık 6 bin işsiz arkeolog bulunuyor. Her yıl da buna binlercesi ekleniyor. Arkeologlar sorunun çözümü için hazırladıkları ortak metin ile Kültür ve Turizm ile Maliye bakanlıklarını mektup yağmuruna tutuyor.


  http://www.radikal.com.tr/112665911266597

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  arkeologlar mutsuz - poseidon28

  işsiz arkeolog sayısı altı binden çok daha fazla.her yıl 2-3 bin kişi ekleniyor.her bin arkeologdan sadece biri atanabiliyor. bu yazıda eleştirebileceğim nokta kültür bakanlığının sanki elinden geleni yapıyormuş da maliyeden dolayı kadrolar az oluyomuş imajı çizilmesi.maliyede de sorun var ama en büyük suç kültür bakanlığında.yeterli arkeolog kadrosunu talep etmiyor.maliyeye 10 tane kadro isteği göndersen yarısını kesiyor kafadan.o zaman sende 50 tane iste de kadrolar artsın.kültür ve turizm bakanlığındaki kadro belirlemelerindeki yetkililer bakanın önüne nasıl bir bilgi sunuyorlarsa bakan da ona göre hareket ediyor mecburen.bu yetkililer arkeologların mağduriyetini hiç gözönüne almıyor hep arka plana atıyorlar. sayın bakanımız eğer bu haberi okuduysanız lütfen kadrolarımızı arttırın.diğer bakanlar gibi siz de masaya yumruğunuzu vurun hakkımızı koruyun ve maliyeden kadrolarımızı çıkartın.binlerce arkeolog sizden bir umut bekliyor.lütfen bu soruna duyarsız kalmayın. saygılarımızla atama mağduru arkeologlar ve aileleri

  2010 dan bu yana sadece 19 arkeolog ataması - sedat..

  2010 da yapılan kpss den bu yana sadece 19 arkeolog atandı.gerçekten üzücü bir durum bu nedenle imza kampanyası başlatıldı inşallah sayın bakan sesimizi duyarda bize bir çare bulunur

  teşekkür - tutay21

  atanamayan arkeologların duyulmayan çığlıklarına ses olduğunuz için teşekkür ederim.. Umarım konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı sayın Ömer Çelik 'de bu konuda gerekli çalışmaları başlatır ve haziran atamasında yeterli kadro açılır.

  herkeze kadro var arkeologlara neden yok? - needgett

  ben anlamıyorum bir sürü şehir plancısı bir sürü mimar bir sürü mühendis alınırken 2- 3 arkeolog alınıyor 2 yıl boyunca. walla şehircilik bakanlığından daha çok şehir plancısı var Kültür Bakanlığında. hatta arkeologların yazması gereken raporları bile arkeolog olmadığından şehir plancıları yazıyormuş diye duydum koruma kurullarında. eyer bu doğru ise kanunen yasal değil bu.

  2100 mezun - iekanat

  Sanirim meselenin ozu her sene arkeoloji bolumerinin 2100 mezun vermesinde. Egitimin bedeli devlet tarafindan odeniyorsa, hangi bolumden kac mezun gerektigi de devlet tarafindan belirlenmeli. Zira mevcut sistemde ne ogrencileri (acikta kalacagina 4 yillik bir bolum okumak), ne de universiteleri (bir bolum daha acip kaynaklari arttirmak) mevcut durumu duzeltmek icin tesvik edecek sartlar yok. Olan vergilerimize ve mezunlarimiza oluyor.

  Çığlığımızı duyan radikal gazetesine teşekkürler - anlaşılmak

  Öncelikle yıllardır bu çığlığı duymak istemeyenlere karşı kanayan bu yaraya parmak basan radikal gazetesine teşekkür ederim.Maalesef Arkeolojinin beşiği bu coğrafyada çalışan çalışmayan tüm arkeologlar mağdur edilmiş durumda. Uluslararasında arkeologlar mimar, şehirplancısı vb. mesleklerle eş değerdeyken dünya arkeolojisinin pratik yapıp öğrendiği bu coğrafyada çalışan Arkeologlar iki yıllık teknikler tütün expertizleri vb. ile aynı değerde tutuluyor ve teknik kabul edilmelerine karşın emekli olduklarında maaşları %60 oranında düşüp geçim sıkıntısı ile baş başa bırakılıyorlar. Dünyanın arkeolojik açıdan en zenginlerinden olan bu coğrafyada ne yazık ki mezun olanlarda iş bulamamakta çaresizce sadece çalışabildikleri kültür bakanlığının açmış olduğu kadrolara bakmakta oda hüsranla sonlanmaktadır. Sonuçta maliye bakanlığı kadro veriyor ama talep Kültür bakanlığınca yapılmakta her ne hikmetse biz istiyoruz maliye vermiyor deniliyor bu ne yaman çelişki ki iki kurum sorumluluğu almak istemiyor. Bu durumda ilk akla gelen kasıtlı mı yapıldığı arkeologların bu ülkede zenci muamelesine tabi olması kimin çıkarına geliyor onu düşünmek lazım en çok alımlar sn Atilla Koç döneminde yapıldı sonraki bakan sn.Ertuğrul Günay yaranmak için arkeolog düşmanı oldu. Yeni Bakan sn: Ömer çelikten arkeologların bu mağduriyetinin giderileceğini umuyor kendisine başarılar diliyoruz.

  dünyevi işleri boşver - osmaniyettin

  ne lüzum var böylesine önemli bir alanı canlandırmaya? bas bas paraları diyanete, yap yüzlerce camiyi zaten ülkeyi de bu kalkındıracak. Bizdeki antik kazı alanlarına gidince içim kan ağlıyor, yabancılar nasıl canlandırıyor düzenliyor, bizimki harabenin de harabesi bir halde...