@omererbil

Genç arkeologlar ayaklandı

Genç arkeologlar ayaklandı
Genç arkeologlar ayaklandı
Türkiye'nin dört bir yanındaki kazılara ve ören yerlerine turist akını sürerken 6 bin arkeolog işsiz. Eğitim hayatları boyunca 'bedavaya' çalıştırılan işsiz arkeologlar bakanlıklara mektup yağdırıyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul tarihini 8 bin 500 yıl geriye götüren, müzelerdeki binlerce eseri gün ışığına çıkaran arkeologlar sonunda isyan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nı e-posta ve dilekçe yağmuruna tutan arkeologlar son 4 yılda işsiz 6 bin arkeologdan sadece 19’unun işe alındığını dile getirerek yüzlerce bilimsel kazı ve hemen her ilde onlarca sondaj kazıları yapılmasına rağmen arkeologların işsiz olmalarını protesto etti.

28 milyon kişiye hizmet

Bakanlıklara gönderilen binlerce imzalı mektupta şu sözlere yer verildi: ‘‘2012 yılında Türkiye ’deki müze ve ören yerlerini toplamda 28 milyon 781 bin 308 turist gezmiş ve bu ziyaretlerden 280 milyon 206 bin 955 lira gelir elde edilmiştir. Türkiye’nin turizm gelirlerinde önemli bir yer tutan arkeolojik mirasın açığa çıkması için öğrenciliği zamanında büyük özveriyle para almadan çalışan arkeologlar, mezun olduğunda da işsiz kalmaktadır.’’

Ne yapıyorlar?

Türkiye arkeoloji alanları açısından bir cennet. Binlerce yıllık geçmişi bağrında yaşatan Anadolu coğrafyasının hemen neresini kazsanız tarihi esere rastlanıyor. Her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla 250’den fazla yerli ve yabancı bilimsel arkeolojik kazı yapılıyor. Bunun yanı sıra pek çok il ve ilçe belediyelerinde inşaat hafriyatları sırasında kurtarma ve sondaj kazıları gerçekleştiriliyor. Uzmanlık ve bilimsel deneyim isteyen bu kazılarda görev alan arkeologların büyük çoğunluğu ise üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde okuyan öğrenciler oluyor.
Eğitim aldıkları 4 yıl boyunca ücretsiz olarak kazılarda görev alan öğrenciler, bilimsel kazı yöntemlerini öğrendikten sonra mezun olup işsiz kalıyorlar. Bünyesinde arkeolog bulundurmak zorunda olan kurumlar bile buna uymayarak, kadrolu arkeolog almaya yanaşmıyor.

Her yıl 2100 yeni mezun

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 700 arkeolog kadrolu görev yapıyor. Ülkemizde 30 üniversitede arkeoloji bölümü var ve 6 üniversite de arkeoloji bölümü açmak için çalışıyor. Yılda ortalama 2100 kişi mezun oluyor. Üniversitelerin yaptığı tüm kazılarda öğrenciler çalıştırılıyor. Öğrenciler işçi gibi kazma kürek kullanıp, el arabaları ile toprak taşıyor. Bedava çalışan öğrencilerin sırtından kazılar gerçekleştiriliyor, ülkenin turizm potansiyeli arttırılıyor. Çıkarılan eserler müzelerin vitrinlerini süslüyor. Kazılar her yıl sürüyor ve arkadan sürekli yeni öğrenci sirkülasyonu olduğundan, mezun olan öğrencilerin durumu üniversiteleri de ilgilendirmiyor. Binlerce üniversite mezunu arkeolog işsiz kalıyor.
Sınırları içinde arkeolojik sit alanı olmayan belediye hemen hemen yok gibi. KUDEP yönetmeliğine göre ise bu belediyeler en az bir arkeolog istihdam etmek zorunda. Ancak bunu uygulayan belediye sayısı neredeyse bir elin parmakları kadar az sayıda.

Kadro yok

Sadece İstanbul Arkeoloji Müzesi bünyesinde 1970’li yıllarda 70’ten fazla uzman görev yaparken bugün bu sayı 25 uzmana kadar düştü. Maliye Bakanlığı’nın yeni kadro vermediğinden yakınan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, sorunun çözümü için Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama, Devlet Su İşleri, belediyeler, özel müzeler ve koleksiyonerlerin de arkeolog istihdam etmeleri yönünde bir çalışma yaptıklarını belirtti. Öte yandan alanında deneyimli, bilimsel kazılarda yıllarca görev almış yaklaşık 6 bin işsiz arkeolog bulunuyor. Her yıl da buna binlercesi ekleniyor. Arkeologlar sorunun çözümü için hazırladıkları ortak metin ile Kültür ve Turizm ile Maliye bakanlıklarını mektup yağmuruna tutuyor.