Genç beyinlere dönüş imkânı

AB fonları sağ olsun

Türkiye'de bilimsel çalışma yapma olanağı bulamadığı için yurtdışına gitmek zorunda kalan bilim insanları AB fonları sayesinde dönüş yapıyor. Yabancı üniversitelerde görev yapan 40 araştırmacı, projelerini Türkiye'de yürütmeye başladı.

ANKARA - Türkiye'nin beyin göçüyle yurtdışına kaptırdığı yetenekli bilim insanlarını geri kazanma yolunda umut verici gelişmeler yaşanıyor. AB Komisyonu'nun 'Araştırmacıların Dolaşımı' ve 'Kişiyi Destekleme Özel Programı' fonları sayesinde son üç yılda, dünyanın saygın üniversitelerinde çalışan yaklaşık 40 Türk yurda döndü.
Bu bilim insanlarından biri Yard. Doç. Dr. Selim Aksoy. Aksoy, ABD'de Washington Üniversitesi'nde 'Bilgisayarla Görme-Örüntü Tanıma' konulu doktora tezini tamamlamasının ardından özel bir şirketin Ar-Ge bölümünde ABD'nin NASA, Kara Kuvvetleri gibi kuruluşları için projeler yapmaya başlamıştı. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Aksoy, TÜBİTAK'ın bilgilendirmesi sonucu öğrendiği AB fonları yardımıyla Türkiye'ye döndüğünü belirtti. Türkiye'de araştırma geliştirme olanaklarının arttığına işaret eden Aksoy, "Türkiye'de bulunmaktan memnunum. Türkiye'de insan gücüne hem akademisyen hem de öğrenci anlamında çok fazla ihtiyaç var" diye konuştu.
Amerika'da Stanford Üniversitesi'nde yedi yıl boyunca optik elektronik aygıtlar üzerine çalışan Bilkent Elektrik- Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ise, 2004 yılında bu fonu kullanarak Türkiye'ye geldi. Demir, "Türkiye'de olduğum için çok mutluyum" dedi.
AB programlarıyla 4.7 milyar avro fon sağlanacak.