'Genç Bilaller' yarışması başlıyor!

'Genç Bilaller' yarışması başlıyor!
'Genç Bilaller' yarışması başlıyor!
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "Kuranıkerim'i Güzel Okuma", "Hafızlık" ve "Ezan Okuma" yarışması "Genç Bilaller" başlıyor!

RADİKAL - Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ), Türkiye genelindeki tüm imam hatip lisesi öğrencileri için Kuranıkerim’i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışması düzenleyecek. Ezan okuma yarışmasına “Genç Bilaller” adı verildi. Yarışmalarla “imam hatip lisesi öğrencilerinin özgüven duygularının geliştirilmesi” amaçlandı. Yarışmanın esin kaynağı ise ilk Müslümanlardan ve ilk ezanı okuyan Bilal Habeşi...

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, 2014-2015 eğitim öğretim yılında, tüm Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde, “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma”, “Hafızlık” ve “Ezan Okuma” yarışmaları düzenlemeye karar verdi. Karar, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzasıyla 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine duyuruldu.

Ancak yıllardır imam hatip lisesi öğrencileri için çeşitli alanlarda düzenlenen yarışmalara bu yıl ilk kez ad verildi.

“Kuranıkerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın adı “Genç Sadâ”, “Hafızlık Yarışması”nın adı ise “Kuran'ın Genç Muhafızları” olarak belirlendi. “Ezan Okuma Yarışması”na ise “Genç Bilaller” adının verilmesi dikkat çekti. Ezan yarışmasında imam hatip lisesi öğrencisi “makam” ve “ses” ölçütleri ile değerlendirilecek.

‘ÖZGÜVEN’ VE ‘ SOSYAL GELİŞİM’
MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, yarışmaların “Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilgi, istidat ve kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmeleri, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak” amacıyla düzenlendiğini açıkladı.

Kabiliyetli öğrencilerinin yarışmalara katılımlarının teşvik edilmesinin istendiği, milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıya, yarışmalara ilişkin uygulama esasları ve yarışma için okullara asılacak afişler de eklendi.

MÜFTÜLER JÜRİSİ
Yarışmaların jürisinin kimlerden oluşturulacağı da belirlendi. Buna göre başarılı öğrencileri belirleyecek seçici kurulların il ve bölge başkanlığını müftüler üstlenecek. Türkiye birincilerini ise Din Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen üniversite öğretim elemanları ve Diyanet İşleri Başkanlığı personeli tespit edecek.


  http://www.radikal.com.tr/128682412868242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilal-i Habeşi.. - evet_isyan06

  Peygamber'in güzel sesli müezzinidir.. Peygamberin ölümünden sonra bir daha ezan okumaz.. Bir kez Medine'ye geldiğinde sahabenin ısrarlarını kıramaz ve ezan-ı Muhammediyi okumak için çıkar. Eşhedü enne Muhammeden Rasülüllah kısmına geldiğinde hıçkırarak ağlamaya başlar ve tamamlayamaz ezanı.. Bu haberi dile dolayanlar bu ülkede her türlü rezilliğin yarışması yapıldı.. Müslüman çocukların ezan yarışması mı rahatsız etti sizi? İmam-Hatipte okuyan çocuklar batıyor zaten birilerine sonra bu birileri kalkıp bize müdahale ediliyor diyorlar. Hayır efendim siz başkasına müdahale ediyorsunuz ve birisi edemezsin diye bileğinizi tutunca bana müdahale ediliyor diyorsunuz.. Çatlasanız da patlasınız da burası müslüman bir ülke ve bunlar normal şeyler.. Son olarak dilerim çocuklara Arap usulünden ziyade İstanbul hatta mümkünse çoktan kaybolmaya yüz tutan Antalya, İzmir, Urfa, Dİyarbakır, Kastamonu, Harput vs usullerle ezan okumayı öğretseler..

  Genç Bilaller - New User

  "Genç Bilaller" başlığını görünce, "Para eritme yarışması yapılacak" zannettim.