'Genç bilim'e destek yolda

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), ABD'deki Ulusal Bilim Kurumu (NSF) modelinden esinlenerek hazırladığı Genç...

ANKARA - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), ABD'deki Ulusal Bilim Kurumu (NSF) modelinden esinlenerek hazırladığı Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı 19 Mayıs'ta Samsun'dan tanıtımına başlanacak programla, araştırmacılara bugüne kadarki en yüksek miktarlı teşvikler verilecek. TÜBİTAK Başkan Danışmanı ve ABD Maryland Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Oruç, NSF'den esinlenerek hazırladıkları teşvik programına ilişkin şu bilgileri verdi:
11 bölge belirlendi
"Program, bilimsel bir devrim yaratmayı hedefliyor. Genç bilim adamlarımızı, bilim ordusu olarak görüyoruz. Türkiye'deki bu bilim ordusunu ve potansiyelini harekete geçireceğiz. Program, 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak tüm akademik çalışanlara tanıtılacak ve araştırmacılar programa katılmaları için teşvik edilecek. Türkiye, üniversitelerin yakınlığı dikkatealınarak 11 bölgeye ayrıldı. Buna göre tüm yurtta program, il bazında tanıtılacak. Bu yıl başvurular 26 Temmuz'da sona erecek."
ABD'debenzer programla çok sayıda genç bilim insanının desteklendi-ğini belirten Prof. Dr. Oruç, "TÜBİTAK da kendi mevcut teşvik programlarına ek olarak, NSF'dekine benzer bir programı maddi olanakları ölçüsünde 'Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı-Kariyer Programı' adı altında uygulamaya koydu. Bilimsel çalışmalarda en yüksek katkı genç bilim adamlarınca sağlanıyor. Bu programla bilimsel kariyerlerine yeni başlayan ve doktorasını tamamlayan bilim insanlarının araştırmalarını proje desteği yoluyla teşvik edeceğiz." diye konuştu.
Yılda 20 bin dolarlık teşvik
TÜBİTAK'taki hakem heyetince seçilecek proje sahiplerine yıllık 20 bin dolar, projenin gelişimine bağlı olarak beş yıllık dönemde de 100 bin dolar teşvik verilecek. Bu yıl biyoloji ve sağlık bilimleri alanındaki araştırmalar için 110 bin, sosyal bilimler alanındaki araştırmalar için 80 bin, diğer bilim dalları için 100 bin dolar teşvik ayrıldı. Her yıl 100 proje desteklenecek, en başarılı 10 projeye ayrıca 20 bin dolarlık 'Bilim İnsanı Kariyer Ödülü (BİLKAR)' verilecek.