Genç-Der YÖK'ü kapattı!

Genç-Der YÖK'ü kapattı!
Genç-Der YÖK'ü kapattı!
"Yıllardır kapatılacağı vaat ediliyor ama kapatılmıyor" diyerek YÖK önünde toplanan Genç-Der üyesi öğrenciler, kurumu temsili olarak kapattılar.

Radikal.com.tr – YÖK'ün yıllardır kapatılacağının söylenip kapatılmamasını protesto eden Genç -Der üyesi öğrenciler, kurum önünde yaptıkları bir eylemle YÖK’ü kendileri kapattılar.

Genç-Der adına Türkiye 'nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrenciler, Ankara ’daki YÖK kampusunun önünü şeritlerle çevirdiler ve YÖK' e araç giriş ve çıkışını kapattılar.

Genç-Der adına bir açıklama yapan Ayşen Ece Kavas şunları söyledi: “Yıllardır her seçim döneminde biz üniversite öğrencilerine YÖK'ün kapatılacağı bir müjde olarak verildi ancak hiçbir hükümet bu konuda gerekeni yapmadı. Biz de görev bize düşer dedik ve YÖK'ü kapattık. Bizim elimizde dosyalarımız var ve bu dosyalarda YÖK'ü nasıl kapatacağımız, yerine nasıl bir üniversite yönetimi istediğimiz yazıyor. YÖK tüm uygulamalarıyla çürümüş bir kurum. Kapatılmalıdır. Biz de bu sebeple bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na Başbakanı'na YÖK önünden seslendik ve artık bize YÖK'ün kapatılacağı tarihi açıklamalarını istedik. Bugün YÖK Başkanı, Milli Eğitim Bakanı YÖK'ü iyileştireceklerini söylüyorlar ancak YÖK darbe kurumudur ve demokratikleşmesi söz konusu olamaz. Bunların iyileştirmekten anladığı ancak üniversiteye daha fazla polis sokmak, öğrencilerin söz hakkını sınırlayıp patronlara söz ve yetki vermek oluyor. Biz bunu uygulamalardan gördük. Gerekenin yapılmasını istiyoruz. Bugün temsili bir kapatma yaptık. Gereken yapılamazsa YÖK'ü biz kapatacağız."