Genç mucitler yetişecek

'En çok hangi dersi seviyorsun?' diye sorulduğunda Türkiye'de kaç çocuk 'Matematik' der acaba? Yapılan araştırmalara göre bu sayı maalesef çok düşük. Türkiye'deki çocuklar özellikle fen ve matematik alanlarında yetersiz.
Haber: MELİS DABAĞOĞLU / Arşivi

GAZİANTEP - 'En çok hangi dersi seviyorsun?' diye sorulduğunda Türkiye'de kaç çocuk 'Matematik' der acaba? Yapılan araştırmalara göre bu sayı maalesef çok düşük. Türkiye'deki çocuklar özellikle fen ve matematik alanlarında yetersiz. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı( TEGV) ile Eczacıbaşı Topluluğu, bu gerçekten yola çıkarak, ilköğretim çağındaki 8-16 yaş arası çocuklara matematik ve feni sevdirmek için 'Genç Mucitler Projesi'ni başlattı. Projeyle öğrenciler feni ve matematiği bulmacalarla, şekillerle öğrenecek. Soruları yaratıcılıklarını kullanarak çözecek.
Amaç müfredata da girmesi
Projeanin açılışı, pilot bölge Gaziantep'te, ilk uygulamaların yapılmaya başlandığı TEGV'nin eğitim parkında önceki gün gerçekleştirildi. Açılışa TEGV Başkanı Süha Sevük, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk, Gaziantep Belediye Başkanı ile vali katıldı.
Genç Mucitler Projesi'nde çocuklar, okul dışında katılacakları ve gönüllü eğitmenlerden alacakları derslerde, hem fen ve matematik alanında temel eğitim alıyor hem de yaratıcılıklarını geliştirecekleri atölye ortamında çalışıyor. Ayrıca projenin, 16 kişilik Bilim Kurulu tarafından hazırlanan eğitim programı ve malzemeleri, Talim ve Terbiye Kurulu'na sunularak ilköğretim müfredatı için önerilecek. Pilot bölgedeki uygulamanın sonucunda programın işe yararlığı ve geliştirilebilirliği gözlemlenecek. Projeyle öncelikle orta ve düşük sosyoekonomik düzeydeki çocuklar hedefleniyor.
Genç Mucitler Projesi'nde, gelişmiş ülkelerde uygulanan 'yaparak, yaşayarak ve deneyerek öğrenme' modeli baz alınarak hazırlandı. Programı hazırlayan uzmanlar, 'Matematik, Fen ve Ben' adlı, birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar ayrı birer kitap hazırladı. Kitaplarda gündelik hayatta çocuğun karşılaşabileceği örneklerle konular anlatılıyor. Bilim Kurulu üyesi Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Sinan Olkun, bu yeni eğitimdeki anlayış değişikliğini şöyle anlatıyor: "Klasik eğitimde öğretmen , dersi anlatır, alıştırmalar yapılır. Yani bilgi aktarmacılığı yapılır. Burada ise eğitim, bilgi oluşturmacılığı şeklinde yapılıyor. Yani çocuğun araç gereçle oynaması, onlara matematiksel anlam yüklemesi ve kendi matematiksel kavramını oluşturması temeline dayanıyor".


    http://www.radikal.com.tr/7444157444150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.