Genç olmak zor iş

'Katıl ve Geleceğini Yarat' gençlik projesi kapsamında 43 il, 56 üniversiteden 500 genç, Anadolu'nun çeşitli illerinden gelerek İstanbul'da bir araya geldi.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - 'Katıl ve Geleceğini Yarat' gençlik projesi kapsamında 43 il, 56 üniversiteden 500 genç, Anadolu'nun çeşitli illerinden gelerek İstanbul'da bir araya geldi. 1980 sonrasında gençlerin depolitize edildiğini belirten gençler, 'bireysel kurtuluşun' çare olmadığını 'toplumsal kurtuluş' yolunun ise sivil toplum örgütleriyle, katılımcı demokrasiden geçtiğini kaydetti.
ARI Düşünce ve Toplumsal Gelişim Derneği, Genç ARI gurubu ile Uluslarası Cumhuriyetçiler Enstitüsü (IRI) tarafından düzenlenen 'Katıl ve Geleceğini Yarat' konferansı Maslak Princess Otel'de düzenlendi. İki gün süren kongrede
'Katılımın Önündeki Engellere Rağmen Konusunda Başarılı Olmuş Kişiler ve Anadolu'daki Genç Girişimciler' başlığı altında paneller düzenlendi. İki yıldan bu yana sürdürülen 'Katıl ve Geleceğini Yarat' projesiyle 18 ili kapsayan toplantılarda, bölgesel ve ulusal alanda gençliğin sorunları tartışıldı. Konredeki toplantılara çok sayıda genç de katıldı.
'İstihdam yok'
Muğla Meslek Yüksek Okulu 2'nci sınıf öğrencisi Göksel Okuyucu, birçok genç gibi gelecekten umutsuz olduğunu ifade etti. Okuyucu, "Son yıllarda birçok üniversite açıldı, ancak gerekli istihdam yapılmadığı için buradan mezun olan gençlerin gelecekte ne olacağı bilinmiyor" dedi. Elektrik bölümünde okuduğunu söyleyen Okuyucu, "Kendi alanımda iş bulamayacağımı anladığım için astsubaylık için orduya başvurdum" dedi.
'Gençliğe yatırım yok'
Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi olan Ezgi Dökme ise ülkedeki istikrarsızlığın gençlerin kendine güvenmesini engellediğini söyledi. Dökme, "Türkiye'de gençliğe hiçbir yatırım yapılmıyor. Tam aksine sosyal harcamalar azalıyor. Planlama ve üretime dayalı bir ekonomi yerine, ranta ve tüketime dayalı bir ekonomi hâkim" dedi.
Umutsuz değil
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Makine Mühendisliği 2'inci sınıf öğrencisi olan Mehmet Kirmit ise geleceğinden umutlu olduğunu belirterek, "Herşey bizim elimizde" dedi.
Gelecek kaygısı
Malatya İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi olan Barış Kır, pedagojik formasyon alamadıkları için mezun olunca işsiz kalacağını söyledi. Üniversitelerin sadece iş bulma kapısı olarak görüldüğünü belirten Kır, "Gelecek kaygısı taşıyan ve üniversitede baskı altında olan gençler başka bir şey düşünemiyor" diye konuştu.