'Genç-Sen' yerinde oturacaksın!

'Genç-Sen' yerinde oturacaksın!
'Genç-Sen' yerinde oturacaksın!
Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi bir grup, sendikanın mahkeme kararıyla kapatılmasını protesto amacıyla yürümek isteyen öğrencilere polis izin vermedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi önünde toplanan ve caddede yürüyüşe geçmek isteyen gruptakilere güvenlik güçleri engel oldu. Bunun üzerine kaldırıma çıkan grup üyeleri, sloganlar eşliğinde Barbaros Bulvarı boyunca yürüdü. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önüne giderek açıklama yapmak isteyen gruptakiler, Çevik Kuvvet ekipleri tarafından Beşiktaş Meydanı'nda durduruldu. 

Burada bir süre slogan atan protestocuların daha sonra Beşiktaş İskele Meydanı'na geçmesine izin verildi. Grup adına açıklama yapan İlkin Sarı, DİSK'e bağlı olarak 2007'de kurulan Genç-Sen'in kapatılması talebiyle İstanbul Valiliğince 2008'de açılan davanın sonuçlandığını söyledi. Sarı, İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada sendikanın kapatılmasına karar verildiğini belirterek, “Açıkça Anayasanın 90. maddesine ve Türkiye 'nin imzalamış olduğu birçok uluslararası sözleşmeye aykırı olan bu karar kabul edilemez. Verilen karar hukuksal değil, siyasidir” diye konuştu. 

Kararı Yargıtay'a ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyarak, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Sarı, herkesi sendikayı savunmaya çağırdı.
Açıklamanın ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı. (AA)