Genç âşıklara ağabey infazı
Hülya (ortada) hayat doluydu. Annesi Rabia Taş "Hülya'lar sevdalandı diye ölmesin" dedi.


Yine namus cinayeti

Lise son öğrencisi Hülya Taş ile Ömer Karaboğa aşıktı. Hülya'nın ailesi karşı çıkınca kaçtılar. Hülya dört gün sonra döndü. Önceki akşam yine Ömer'le buluştu. Meryamana Kilisesi'nin önünde karşılarına çıkan Hülya'nın ağabeyi sevgilileri öldürdü.

İSTANBUL - Lise öğrencisi Hülya Taş ile Ömer Karaboğa, birbirini seviyordu. Önceki akşam buluştular. Hülya'nın ağabeyi silahla karşılarına çıktı. Tetiği defalarca çekti. Karakolda, "Namusumu temizledim, pişman değilim" diyordu.
Taş ailesi Fatih Balat'ta yaşıyordu. Balat'taki insanların çoğu gibi doğudan göç edip eski Rum evlerinin fukaralığında yaşamlarını sürdürüyorlardı. Batman'dan gelen dört çocuklu ailenin tek kızı 18'indeki Hülya Taş'tı. Babası kahvehanede, ağabeyi 20 yaşındaki Okan Taş, Sirkeci'de perdecide çalışıyordu. Küçük kardeşleri de bazen ona yardım ediyordu.
Hülya, Fatih Kız Meslek Lisesi'nde son sınıf öğrencisiydi. Okulun çevresinde takılan Ömer Karaboğa'yla gizli gizli buluşuyorlardı. Ailesi haber alınca ağabeyi Hülya'yı defalarca dövdü. Kısa süre önce Hülya, okul çıkışı eve gitmedi. Karanlık çöktüğünde telefon açtı: "Ömer'le kaçtık."
Fatih'te bekâr evinde kalan Ömer Karaboğa, Hülya'yı alıp akrabalarının yanına götürmüş, buradaki aile evine bırakmıştı. Dört gün sonra Ömer, Hülya'yı geri getirdi, ağabey Okan Taş'a, ailesiyle birlikte Hülya'yı istemeye geleceklerini söyledi.
Birkaç gün geçip hiç kimse gelmeyince Okan Taş, Ömer'in yolunu keserek namuslarını kirlettiğini söyledi. Ömer'se ailesinin geleceğini anlattı, beklemesini istedi. Hülya da evinde sürekli ağabeyi tarafından dövülüyordu.
Ağabeye son bakış
İddialara göre önceki gün Hülya, Ömer ile yine gizlice buluştu. Meryemana Rum Kilisesi'nin önündeydiler. Ama kız kardeşini takip eden Okan Taş, bağırarak yanlarına yaklaştı. Silahı Ömer'in kafasına doğrulttu, tetiği çekti. Ömer, olay yerinde öldü. Görgü tanıklarının ifadesine göre Hülya, titreyerek ağabeyine bakıyordu. Okan Taş, kız kardeşini de göğsünden dört kurşunla vurdu. Anne Rabia Taş, silah seslerini duyarak önce pencereye, sonra dışarı fırladı. Vakıf Gureba Hastanesi'ne götürülen genç kız kurtarılamadı.
Okan Taş, kaçarken yakalandı. Babası Şükrü Taş ve ismi öğrenilemeyen dayısıyla birlikte gözaltına alınarak götürüldüğü Fatih Asayiş Büro Amirliği'nde pişman olmadığını söyledi: "Hülya'yı dört gün Ömer'in ailesinin yanında kaldıktan sonra, evimize yolladılar. Bunu gururuma yediremedim. Birlikte gezerken görünce dayanamadım ve namusumu temizledim."
Kızı mezarda, eşi, oğlu ve kardeşi karakolda olan anne Rabia Taş ise dün evinde, kızının fotoğrafına sarılarak ağıtlar yakıyordu. Kızının dün diploma almak için okula gideceğini belirten anne "Herkes çok severdi prensesimi. Kızım mezara oğlum mapusa gitti. Hülyam öldü, başka Hülya'lar sevdalandı diye ölmesin" dedi.
Kızının sevdiği çocuğu hiç görmediğini de anlatan Rabia Taş, "Birbirlerini seviyorlarmış. Eşim ve ağabeyi 'Gelsin istesinler' dedi. Ama gelmediler. Ağabeyi bundan dolayı öfkeliydi" diye konuştu.