Genç Siviller'den Albay Çiçek tahliyesine protesto

Genç Siviller'den Albay Çiçek tahliyesine protesto
Genç Siviller'den Albay Çiçek tahliyesine protesto
Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde toplanan Genç Siviller üyesi bir grup, "Hakim Faik Saban Guinness Rekorlar Kitabına girsin" yazılı çelenkle adliye önünde basın açıklaması yaptı.


“İyi çocuklar seninle gurur duyuyor", “Kader mahkumlarının nöbetçi hakimi", “Çiçek gibi yargı çiçek gibi hakim" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Hayri İnce, Hakim Saban’ın verdiği bu hızlı tahliye kararının ardından rekorlar kitabına girmesi gerektiğini söyledi. İnce, “İstanbul Adalet Komisyonu tarafından 14. mahkemeye, namı diğer bizimkilerin mahkemesine atanan Hakim Faik Saban , ‘İrtica Eylem Planı’nı hazırlamakla suçlanan Albay Dursun Çiçek hakkında hazırlanmış yüzlerce sayfalık jandarma ve emniyet raporlarını, ifade tutanaklarını, bant kayıt dökümlerini, belgeleri,, dokümanları iki saatte inceleyip Albay Çiçek’i tahliye etmesiyle Dünya Hızlı Okuma Şampiyonu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandıö diye konuştu. Hakim Faik Saban’ın, meslektaşlarının 18 günlük çalışma ve inceleme sonunda verdiği tutuklama kararını 2 saat içinde tahliyeye çevirerek Dünya en hızlı adalet tecellisi rekorunu da kırdığını ifade eden İnce, Saban’ın 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanmasını istedi.
İnce, “ Nöbetçi hakim olarak Ergenekon davasını yürüten 13. Mahkemenin Ergenekon dışındaki davalarıyla ilgilenen hakimi Faik Saban’ı seçmekle kendi çapında bir cinlik gösteren İstanbul Adalet Komisyon Başkanı’nı da ayrıca tebrik ediyoruzö dedi. Genç Siviller açıklamanın ardından taşıdıkları çelengin adliye girişine koymak istedi ancak buna izin verilmemesi üzerine çelengi adliyenin karşısındaki duvara bıraktılar.(dha)