Genç Siviller'den 'pahalı bir eylem'

Genç Siviller'den 'pahalı bir eylem'
Genç Siviller'den 'pahalı bir eylem'
Genç Siviller günün en güzel eylemlerinden birine imza attı ve The Marmara Oteli'ne 1977 katlimına gönderme yapan bir pankart astı. Eylem gençlere biraz pahalıya patladı!

 

 

İSTANBUL'DAKİ ÇATIŞMALARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

KOCAELİ'NDEKİ ÇATIŞMANIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

TAKSİM'DE İŞÇİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ

 

PANKART AÇMA EYLEMİ'NİN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


1 Mayıs’a katılmak isteyenler Taksim’e ulaşmaya çalışırken günün en güzel eylemlerinden birine Genç Siviller imza attı. 1977 katliamında kalabalığın üzerine ateş açılan ve ozamanki adı İntercontinental olan The Marmara Oteli’nde oda tutan Genç Siviller, otelin penceresine üzerinde “Buradan ateş açanlar bulunsun” yazan büyük bir pankart astı.

Genç Siviller, eylemi nasıl gerçekleştirdiklerini şöyle anlattı:


Bu eylemi geçen yıl yapmaya karar verdik. Geçen hafta başında The Marmara Oteli'nden iki kişilik oda ayırttık. Aslında meydanı daha iyi gören ve 1 Mayıs 77'de halka ateş edildiği belirlenen 5. kattaki odalardan birini tutmuştuk ancak son gün tadilat nedeniyle odamızın yeri değişti. Olsun, biraz tepeden de olsa odamız meydanı görüyordu.
Pankartı ve plastik borularını valize yerleştirdik ve 30 Nisan gecesi otele yerleştik. Haliç ve boğaz manzaralı odanın tadını çıkardık. Sabah 11.00 civarında ise penceremizden pankartı sarkıtıp bize müdahale etmeye gelen otel güvenlik görevlilerinin yanından gülümseyerek geçip otelden uzaklaştık.

Bu eylemin maliyeti şöyle:
275 Euro 1 gecelik oda ücreti
30 Euro mini bar
35 TL otopark
190 TL pankart


1977 TAKSİM MİTİNGİ


1977 yılında 500 bin işçinin katılımıyla tarihin en görkemli mitingi yapılmıştı. 1977 mitingi için iki ayrı güzergâh belirlenmişti. Bir kesim Beşiktaş’tan, diğerleri Saraçhane tarafından Taksim’e girerken, miting kalabalıktan dolayı ilan edilen saatte başlayamamıştı. Dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler konuşmasına henüz başlamıştı ki, Taksim meydanındaki en yüksek bina olan o zamanki adıyla İntercontinental Oteli, bugünkü adı ile The Marmara Oteli’nden topluluğa ateş açılmışt. Çıkan izdihamda 35 işçi hayatını kaybederken hastaneye kaldırılan yaralılar arasından 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 37’yi bulmuştu.