Gencim, iletişimciyim!

Aydın Doğan Vakfı'nın, iletişim fakülteleri arasında düzenlediği
15. Genç İletişimciler Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

İSTANBUL - Aydın Doğan Vakfı'nın, iletişim fakülteleri arasında düzenlediği
15. Genç İletişimciler Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi. En İyi Haber dalında birinciliği Selçuk Üniversitesi'nden Öznur Yüksek aldı. Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu'ndaki törende konuşan Vakıf Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit, 15 yıl önce Ankara,
İstanbul, Eskişehir ve İzmir'deki okullar arasında düzenlenmeye başlayan yarışmayı, kapsamını artırarak tüm Türkiye'ye yaydıklarını söyledi. Yarışmanın iletişim fakültelerinin ders programlarını kuramsal olmaktan çıkartarak, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koymaları için bir fırsat yarattığını anlatan Birgit, ilginin her yıl daha da arttığına dikkat çekti. Birgit, Vakıf Başkanı Aydın Doğan'ın rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığını da sözlerine ekledi. Törende daha sonra yazılı, görsel, işitsel, reklam, halkla ilişkiler ve internet yayıncılığı dallarında ödül kazananlar açıklandı.
Ödül heyecanı
En İyi Haber dalında birincilik ödülüne, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden Öznur Yüksek 'Tarih Hamurlaşıyor' adlı çalışmasıyla layık görüldü. İkincilik Ankara Üniversitesi öğrencilerinden Yeta Bütüç ve Ahmet Görmez'e 'İşçi ve İş-kur Çaresiz, Meclis Tepkisiz' adlı çalışmalarıyla, üçüncülük ise Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Handan Sema Ceylan'a 'Artık Benden Hiç Bir Şey Saklayamayacaklar' adlı çalışmasıyla verildi.
En İyi Röportaj dalında birinciliği Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden Hanife Erişen, ikinciliği Yeditepe Üniversitesi'nden Lena Kaçi, üçüncülüğü ise İstanbul Üniversitesi'nden Gönül Karakuş aldı. En İyi Araştırma-İnceleme dalında birinciliğe Akdeniz Üniversitesi'nden Hannan Polat, ikinciliğe Galatasaray Üniversitesi'nden Işılay Yanbaş ve Yeditepe Üniversitesi'nden Emre Öztürk, üçüncülüğe Kocaeli Üniversitesi'nden Ayşe Aktaş layık görüldü. Törende, alanlarında ilk üçe girenlere ödüllerini,
İstanbul Valisi Muammer Güler ile Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ verdi.
En İyi Fotoğraf dalında birinci Ege Üniversitesi'nden Ümit Yaldız, ikinci İstanbul Üniversitesi'nden Rabia Amasya, üçüncü de Gazi Üniversitesi'nden Yakup Gökçe oldu. En İyi Magazin Haberciliği dalında, Gazi Üniversitesi'nden Fatih Atlas birinciliği, Anadolu Üniversitesi'nden Barış Karadeniz ikinciliği, Selçuk Üniversitesi'nden Emre Koçak üçüncülüğü kazandı. En İyi Sayfa Düzenlemesi dalında birincilik ödülü Selçuk Üniversitesi'nden Meltem Sarıkaya'ya, ikincilik ödülü İstanbul Üniversitesi'nden Bayram Yeraltı'ya, üçüncülük ödülü de Lefke Avrupa Üniversitesi'nden Ali Rıza Uysal'a verildi. Yazılı dalda en iyi fotoğraf, en iyi magazin haberciliği ve en iyi sayfa düzenlemesi alanlarında ilk üçe girenler ödüllerini, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'dan aldı.
Görsel dalda En İyi Televizyon Haberi birincilik ödülünü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencileri Elvira Budayçieva ve Venera Mamitova 'Bizim Lale' adlı çalışmalarıyla, En İyi Televizyon Programı alanında birincilik ödülünü ise Anadolu Üniversitesi'nden Murat Bülbül, Hilal Yıldız, Cüneyt Karaahmetoğlu ve Feyza Ay 'Bulanık' adlı çalışmalarıyla kazandı.
En İyi Belgesel Programı alanında birincilik ödülünü Selçuk Üniversitesi'nden Hamit Uğur Akça 'Gölgemi Geri Ver' adlı çalışmasıyla aldı.
İşitsel Radyo İletişim dalında En İyi Haber Programı alanında birincilik
ödülünü, Ankara Üniversitesi'nden Ayşen Çatak 'Medya Savaşı mı, Savaşın Medyası mı' ve aynı üniversiteden Gülhan Eyceöz 'Savaşta Muhabir Olmak' çalışmasıyla paylaştı. Bu alandaki ödülleri, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Kırgız Rektörü Prof. Dr. Karibek Moldobayev verdi.
Diğer Radyo Programı Türleri alanında birincilik ödülü, Galatasaray
Üniversitesi'nden Doğan Kılcıoğlu' nun 'Bizimle Oynar mısın' adlı çalışması ile Selçuk Üniversitesi öğrencisi Engin Yılmaz'ın 'Televizyonda Şiddet' adlı çalışması arasında paylaştırıldı.
Geleceğin reklamcıları
Reklam dalında En İyi Reklam Filmi Senaryosu alanında Ankara Üniversitesi'nden Demet Sert, Elif Akarsu, Nuri Ertuğ Tuğalan, Mustafa Sencer Kiremitçi ve Seral Çelikbaş, 'Bonus Kart Relansman Kampanyası-Matruşka' adlı çalışmalarıyla birinci oldu.
En İyi Basın Reklamı alanında birincilik ödülüne, Anadolu Üniversitesi'nden
Duygu Özmekik, 'Advantage Platinium-Köpek' adlı çalışmasıyla layık görüldü. İnternet Yayıncılığı dalında, En İyi İnternet Yayını alanında birincilik ödülünü, Ankara Üniversitesi'nden Ferduse Dilek İyigün, Şafak Akyol, Elif Karadenizli, Özge Çelikkol, Ayşe Özge Kendirci, Handan Ceren Bayar ve Alper Özlü kazanırken, En İyi Kişisel Site alanında birincilik ödülü Ankara Üniversitesi'nden Ayşe Özge Kendirci'ye verildi.