Gençler gidiyor

Bir üniversiteye girmek yaklaşık bir buçuk milyon öğrencinin rüyalarını süslüyor. Ancak bu rüyayı gerçekleştirmeyi başararak üniversite yaşamını tamamlayan öğrenciler gelecek endişesiyle karşı karşıya.
 • Muhammed Aydın İÜ Bilgisayar Mühendisliği birincisi
  ABD'de master yapacağım. Türkiye'de kalmak, geleceğini tehlikeye atmak demektir.
 • Gülkız Çakmaktaş İÜ İletişim Fakültesi birincisi
  Arkadaşlarımın çoğu işsiz kaldı, diğerleri de işsizlik korkusu içinde.
  Tek amacım yurtdışına gidebilmek.
 • İsa Özyurt İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi birincisi
  Kimse bizi ülkemizde kalmıyoruz diye eleştirmesin. Geleceğimizi düşünmek zorundayız.
 • Fatma Altuntaş İÜ Su Ürünleri
  Fakültesi birincisi

  Tokyo'dan burs aldım, yeni bir yaşama başlamak korkutmuyor. Türkiye'de krizler bitmez.
 • Adem Arıkan İÜ İlahiyat Fakültesi
  birincisi

  İlahiyatta çalışma alanları giderek daralıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.
 • Rıza Demirbaş Koç Üniversitesi
  İşletme mezunu

  ÖSS'de Türkiye 13'üncüsüydüm. Üç dil biliyorum, işsizim. 'Yeşil Kart'a başvuracağım.
 • Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

  İSTANBUL - Bir üniversiteye girmek yaklaşık bir buçuk milyon öğrencinin rüyalarını süslüyor. Ancak bu rüyayı gerçekleştirmeyi başararak üniversite yaşamını tamamlayan öğrenciler gelecek endişesiyle karşı karşıya. Büyük hayallerle başlayan üniversite yaşamlarının sonunda işsizlik
  'kâbusuyla' karşılaşan öğrenciler, mezuniyet törenlerindeki coşkunun aksine geleceğe umutsuz bakıyor. En gözde bölümlerden birincilikle mezun olan öğrenciler bile 'kriz' ortamında iş bulmaktan ümidi kestiği için diplomalarını alır almaz soluğu yurtdışında almayı planlıyor.
  Çare 'Yeşil Kart'
  Koç Üniversitesi İşletme Bölümü' nden bu yıl mezun olan Rıza Demirbaş kriz yüzünden iş bulma kaygısı yaşayan öğrencilerden biri. ÖSS Türkiye 13'üncüsü olarak girdiği ve ilk tercihi olan üniversitesinden mezun olduğunda
  iş sorunu yaşayacağını hiç düşünmediğini söyleyen Demirbaş, "Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden ve en iyi bölümlerinden birine girdim. Ancak 4 aydır hiçbir sonuç alamadım" dedi. Başvurduğu şirketlerin sanki 'süperman' istediğini belirten Demirbaş, "O kadar çok nitelikli mezun var ki, şirketler hiçbir şeyle yetinmiyor. Ben Koç mezunuyum, üç dilim var. Yine de komik
  maaşlar öneriyorlar ya da standartlarını aşırı derecede yükseltiyorlar" diye konuştu. Tüm girişimlerine rağmen iş bulamayan Demirbaş, ABD'ye gitmek için Green Card'a (Yeşil Kart) başvurmayı düşünüyor.
  Krizden önce durumun çok parlak olmasa da bu kadar kötü olmadığını ifade edene Demirbaş,
  "Seçme şansımız kalmadı şirketler bunun farkında. Bunu sonuna kadar kullanıyorlar" dedi. Mezun olan insanların niteliklerine uygun iş bulamadıkları için sevmedikleri ve verimli olamayacakları işlerde çalışmaya mahkûm olduğunu anlatan Demirbaş, "Bir de askerlik pürüzü var. Bu, yolları iyice tıkıyor" dedi.
  Birinciler de ümitsiz
  Mezun olduktan sonra iş bulma ümitlerini yitirenler arasında fakülte birincileri de geliyor. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden bu yıl birincilikle mezun olan Gülkız Çakmaktaş, "İş bulabileceğime inanmıyorum. Çalışan arkadaşlarımın birçoğu işsiz kaldı. Diğerleri de her an işlerini kaybetme korkusuyla yaşıyor" diyerek kaygılarını anlattı. Şu an tek amacının yurtdışına çıkmak olduğunu söyleyen Gülkız Çakmaktaş, "Türkiye her zaman diplomalı işsiz sorunuyla karşı karşıyaydı. Ancak kriz yüzünden bu iki kat arttı" dedi.
  Tokyo'ya gidecek
  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ni birincilikle bitiren Fatma Altuntaş ise Türkiye'de yaşamayı düşünmüyor. Tokyo Üniversitesi'nden burs almayı başaran Altuntaş, öğrenimimi tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönmeyi düşünmüyor. "Türkiye'de krizler bitmez" diyen Altuntaş, "Tokyo'da yeni bir yaşama adım atmak beni korkutmuyor" diye konuştu.
  Türkiye'nin en gözde mesleklerinden biri olan İÜ Bilgisayar Mühendisliği'nden birincilikle mezun olan Muhammed Aydın da arkadaşlarından farklı düşünmüyor.
  'Kendimi de düşünmeliyim'
  Aydın, "Bu kriz ortamında bölüm fark etmiyor. Herkesi olumsuz etkiledi. Mezuna iş az" diye konuştu. Beyin göçüne karşı olduğunu ancak öğrencilerin kişisel çıkarlarını da düşünmeleri gerektiğini söyleyen Aydın, "Ben de ABD'de master düşünüyorum. Şu ortam Türkiye'de kalmak geleceği tehlikeye atmak demektir" dedi. Okuduğu bölüme girerken beklentilerinin ve hayallerinin bambaşka olduğunu belirten Aydın, "Oysa şimdi işsizlik ya da çok ucuza çalışmaktan başka şansımız yok" diyerek, devletin gençleri göz ardı ettiğini kaydetti.
  'Fırsat olursa giderim'
  İÜ Siyasal Bilimler Fakültesi'ni birincilikle
  bitiren İsa Özyurt ise en çok iş bulmayı ümit ettiği bankacılık sektörünün içinde bulunduğu durumun daha da kötü olduğunu vurguladı. "Fırsat olursa giderim" diyen Özyurt, "Kimse bizi ülkelerinde kalmıyorlar diye eleştirmesin. Geleceğimizi düşünmek zorundayız" dedi.
  'Ne olacak bilmiyorum?'
  İÜ İlahiyat Fakültesi'ni birincilikle bitiren Adem Arıkan'ın da geleceğe yönelik ümidi yok. İlahiyat mezunlarının çalışma alanlarının giderek daraldığını vurgulayan Arıkan "Birincilikle mezun oldum. Ancak şimdi ne olacak bilmiyorum" dedi.