Gençler küresel dertlere el atarsa...

"Yedi küresel soruna çözüm önerilerini içeren 'mantıklı' eylem planları yaptık."
Haber: BAHAR ÇUHADAR / Arşivi

İSTANBUL - "Yedi küresel soruna çözüm önerilerini içeren 'mantıklı' eylem planları yaptık."
Sözler bir grup lise öğrencisinin hazırladığı konferans duyuru metninden. ENKA Lisesi öğrencilerinin çağrısı üzerine, gezegenimizin dertlerine derman olmaya aday planlarına kulak veriyoruz. Öğrenciler 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenleyecekleri Uluslararası Bilinç Ağı Konferansı (ICA) kapsamında, küresel sorunlara çözüm önerileri oluşturmuş: Küresel ısınma, ekosistemlerin kaybı, susuzluk, açlık ve yoksulluk, eğitim, cinsiyet ayrımı ve çocuk ölümleri.
ENKA Lisesi öğrencileri Ali Alkan, Sarp Yavuz, Yasemin Duru, Benan Beran, Berker Yorulmazel, Dilara Çağal, Mehveş Tangün, İlbey Şengül, ve Benan Berhan projelerini anlatıyor. Katılımcılar arasında yedi okul daha var.
Önce bilinçlendirme...
Cinsiyet ayrımı meselesine el atan Sarp Yavuz ve Yasemin Duru, bir devlet okuluna gidip kız çocuklarının eğitimi konusunda yaşıtları arasında farkındalık yaratmaya çalışmış: "Sekizinci sınıf öğrencilerine cinsiyet eşitsizliğinden ve onların ne yapabileceğinden bahsettik. Okul çağında 2 milyon kız var ve sadece 870 bini okula gidiyor. Burada kaç kız okuma-yazma biliyor, dedim el kaldırdılar. 'Siz yazabiliyorsunuz ama 1 milyon kız yazamıyor' dedim. Bu düşünmelerini sağladı. Her birinden konuştuklarımızı başka bir arkadaşlarına da anlatmalarını istedik."
Açlık ve yoksulluk komitesinde görev alan Benan Berhan ise Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KDEV) ile işbirliği yaptıklarını anlatıyor. Önerdikleri çözüm bir tür mikro kredi: "KDEV'in dükkânı Nahıl'daki el emeği ürünleri kermeste sattık ve gelen paraları Nahıl'a verdik." Sonraki aşama malzeme alıp, belediyenin danışmanlığında, uygun görülen kişilere verip, onların da kendi işlerini döndürmelerini sağlamak.
Çocuk ölümleri komitesinden Mehveş Tangün bu konuda insanları bilinçlendirmeye ve yardım toplamaya karar verdiklerini anlatıyor: Sivil toplum kuruluşları ve doktorlardan seminer aldık. Kermes düzenleyip parayı bu alanda çalışan kurumlara verdik."
Susuz koşuyla uyardılar
Eğitim komitesinden Berker Yorulmazel, kitap toplayarak bir okula gönderdiklerini, sonraki hedeflerinin ise bir okula projeksiyon almak olduğunu anlatıyor.
Susuzluk komitesi görevlisi Dilara Çağal ve ekibinin projesi ilgi çeken çalışmalardan biri: 'Geleceğe Koşu' adında bir yarışma düzenledik. Her 100 metreyi 10 yıllık dilimlere böldük. 400 metrelik parkurda suya ulaşımı engelledik. İnsanlar koşunca susadı ama su bulamadı. Birinciye damacanada olmak üzere, beş litrelik, bir litrelik şişelerde su hediye ettik. Kazananlara ülke isimleri verdik. Damacanayı alan ülke ABD oldu. İnsanlar gelecekte hangi ülkelerin su sorunu yaşayacaklarını görmüş oldu. Bu şekilde gidersek sonuçların böyle olacağını, harekete geçersek sonuçların önlenebileceğini anlatmaya çalıştık." Bağışlarla alınan tasarruf sağlayan su başlıkları ise bir okulun musluklarına takılacak.
ICA Konferansı Organizasyon Komitesi'nden Ali Alkan, diğer iki komitenin planlarını açıklıyor: "Küresel ısınma komitesi ağaç aldı ve Sarıyer'de bir devlet okulunun bahçesini ağaçlandırdı. Ekosistemlerin Kaybı komitesi de kartondan kesilen küçük ağaçları okulda satıyor. Bu gelirle yine bir okul ağaçlandırılacak.
Konferansa Romanya'dan da öğrenciler katılacak. Öneriler uluslararası çapta genişlesin diye. Söyleşi sırasında çekim yapan İlbey Şengül ve arkadaşları da bir seneye yayılan konferans hazırlıklarını kayıt altına almış. Kendilerinden sonraki öğrenciler küresel sorunları es geçmesin diye!