Gençler markette yaşlılar pazarda

Kurbanlık pazarlarının her geçen bayram biraz daha güçlenen rakipleri var. Pazarlarda el sıkışılarak sert pazarlıklar yapılırken, büyük marketler kampanyalarla öne geçiyor.

İSTANBUL/ANKARA - Kurbanlık pazarlarının her geçen bayram biraz daha güçlenen rakipleri var. Pazarlarda el sıkışılarak sert pazarlıklar yapılırken, büyük marketler kampanyalarla öne geçiyor. Artık gençler büyük marketlerden kurbanlık alıyor.
Kurban Bayramı yaklaşırken özellikle büyük şehirlerde çok sayıda kurbanlık pazarı kuruldu. Bunlardan biri olan Ankara'nın Çankaya ilçesindeki kurban pazarı, işlerinin kesat olduğunu ortaya koyan bir sakinlikte. Kars'tan gelip hayvanlarını sergileyen üretici Gökhan Uğur "Daha siftah yapamadık" diyor.
Üretici Mehmet Koç, bütün meslektaşlarının korkusunu seslendiriyor: "Yaşlılar aldığı kurbanlığı görmek, seçmek istiyor. Ama gençler uğraşmak istemiyor. Müşterilerimiz, çocuklarının hipermarketten kurbanlık aldığını söylüyor."
Pazarda küçükbaş kurbanlıklar 150-350 YTL arasında satılırken, büyükbaş hayvanlar bin 500 YTL başlayıp 4 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Hipermarketlerde küçükbaş hayvanlar 150-500 YTL, büyükbaş hayvanlar ise 100-5 bin YTL'den satılıyor. Marketler, 12 ay taksit uyguluyor. Ayrıca hipermarketler, ücretsiz kurbanlık kesim hizmeti de veriyor. Evlere servis yapıyor. (Radikal, aa)